1-2 και άντε γεια!

Σε ένα ματς που διεκόπη στο 89ο λεπτό, λόγω ρίψης φωτοβολίδων και εισβολής δεκάδων οπαδών του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 στην Τούμπα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι κάφροι, που τα έκαναν γης μαδιάμ, εισέβαλλαν στο χορτάρι και επιδόθηκαν σε μάχες σώμα με σώμα με τις αστυνομικές δυνάμεις. Οι απίστευτες εικόνες που ακολούθησαν προκαλούν σοκ σε όλη την φίλαθλοι κοινή γνώμη, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να πετούν μέχρι και γυάλινα μπουκάλια στα κεφάλια των παικτών του Ολυμπιακού!

Παρότι μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ποδοσφαιριστές, οι διαιτητές και οι παίκτες των γηπεδούχων βγήκαν μετά από 20 λεπτά για να συνεχιστεί το ματς, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ άρχισαν εκ νέου να εκτοξεύουν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια μάλιστα έκαναν ντου και επιτέθηκαν στις αστυνομικές δυνάμεις, με τις δύο πλευρές να μάχονται σώμα με σώμα για αρκετά λεπτά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το οποίο σκέπασαν τα σοβαρά επεισόδια που έγιναν, ο Θρύλος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησε δίκαια με 2-1. Οι γκολάρες των Καμπιάσο και Φουστέρ απέδωσαν ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στην Τούμπα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού άνηκε στον Ολυμπιακό. Στο 5ο λεπτό ο Ντα Κόστα έπιασε το σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.  Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα αντί να προηγηθούν, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκαν γκολ από τον Μακ.

Γκολάρα από τον Καμπιάσο, έπνιξε δύο πέναλτι ο Παππάς

Το τέρμα του ΠΑΟΚ, που ήρθε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, πείσμωσε τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Ο Θρύλος άρχισε να δημιουργεί φάσεις στα καρέ του Βελλίδη και στο 27’ έφτασε στην ισοφάριση με την απίστευτη γκολάρα του Καμπιάσο. Ο Αργεντινός μαέστρος πήδηξε ψηλότερα από όλους, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και κάρφωσε με κεφαλιά τον Βελλίδη για το 1-1.

Στη φάση από όπου ξεκίνησε το γκολ του Θρύλου, ο Ανδρέας Παππάς έχει κάνει «γαργάρα» το πέναλτι του Χατζηισαΐα πάνω στον Φορτούνη, με το διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει το φάουλ έξω από την περιοχή, παρότι το μαρκάρισμα γίνεται πεντακάθαρα μέσα σε αυτήν.

Παγκόσμια… πρωτοτυπία από τον Παππά, ο οποίος στο 28’ «έπνιξε» και δεύτερο πέναλτι! Ο Χατζηισαΐας ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Φουστέρ, με τον ρέφερι από την Αθήνα να το κάνει «γαργάρα» και να χαρίζει δεύτερο πέναλτι στον αμυντικό του ΠΑΟΚ.  Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα, παρά τις απίστευτες αποφάσεις του Παππά, συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 45ο έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όμως το σουτ του Σεμπά έφυγε άουτ.

Φουστέρ και… τέζα!

Ο,τι δεν κατάφερε ο Βραζιλιάνος, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, το έκανε στο 57’ ο Νταβίντ Φουστέρ! Ο Σεμπά γύρισε υποδειγματικά στον Ισπανό μεσοεπιθετικό, ο οποίος έπιασε στην κίνηση ένα απίστευτο σουτ και κεραυνοβόλησε τον Βελλίδη για το 1-2!

Ένα πανέμορφο γκολ από μαχητή του Θρύλου, με το οποίο αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ του Φουστέρ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, ενώ στο 81’ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-1 και να «ξεράνει» όλη την Τούμπα. Ο Καμπιάσο έκλεψε την μπάλα από τον Τσίμιροτ, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη. Ο Αργεντινός στάθηκε άτυχος, καθώς το σουτ δεν πήρε τα φάλτσα που θα ήθελε…

Φωτοβολίδες, ντου, σοβαρά επεισόδια και διακοπή

Στο 89’ για μία ακόμα φορά σε αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού στην Τούμπα, οι οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν φωτοβολίδες και παράλληλα εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα ξεκίνησαν από την αντιαθλητική συμπεριφορά του Μακ, ο οποίος αρχικά έφτυσε τον βοηθό, ενώ στη συνέχεια αφού αποβλήθηκε έκανε προκλητικές χειρονομίες στο διαιτητή Παππά. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καπίνο πάνω στον Μακ, όμως, ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός κάνει πεντακάθαρα χέρι πριν ανατραπεί από τον πορτιέρο του Θρύλου.