Αδικαιολόγητος...

Την ήττα με σκορ 3-2 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Superleague. Τα συνεχόμενα λάθη του Τάσου Σιδηρόπουλου εις βάρος των πρωταθλητών και η αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση της ομάδας του Μπέσνικ Χάσι, όταν προηγήθηκε 2-0, κόστισαν ακριβά.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν πολύ σημαντικό προβάδισμα με τους Μάριν (22’) και Οτζίτζα (46’), ωστόσο δέχτηκαν τρία γκολ στο τελευταίο μισάωρο, από τους Χριστοδουλόπουλο (64’, 80’) και Μάνταλο. Αποβλήθηκαν ο Μπέσνικ Χάσι (στο 83' για διαμαρτυρία), αλλά και οι Μπιορν Ενγκελς, Ούρος Τσόσιτς (94'), επειδή ήρθαν στα χέρια.

Η ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΜΑΡΙΝ

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να απειλήσει με τον Χριστοδουλόπουλο. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε πολύ και ο… Σιδηρόπουλος, ο οποίος τα έβλεπε όλα… κιτρινόμαυρα, σε κάθε φάση! Αγωνιστικά, η σέντρα του Χριστοδουλόπουλου και η κεφαλιά του Αραούχο μόλις στο 1’, αλλά και το σουτ του πρώτου στο 2’, δεν βρήκαν στόχο. Ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες με μια μεγάλη χαμένη από τον Καρσελά!

Στο 13’, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Ζιλέ, ο Μαροκινός εξτρέμ από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε άουτ! Αυτή όμως ήταν μόνο μια προειδοποίηση, καθώς οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να σκοράρουν λίγο αργότερα. Στο 22’ ο Οτζίτζα εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο και ο Γερμανός πλάσαρε από δύσκολη θέση, αριστερά μέσα στην περιοχή, «κρεμώντας» τον Ανέστη! Ετσι έγινε το 1-0!

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι ποδοσφαιριστές του Μπέσνικ Χάσι έδειξαν να «ξυπνάνε». Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν πάλι, αλλά άγγιξαν και δεύτερο τέρμα 10 λεπτά αργότερα! Στο 32’, μετά από πάσα του Οτζίτζα, ο Καρσελά βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του! Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βγαίνει στην επίθεση με αξιώσεις μέχρι την ολοκλήρωση του 45λέπτου, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο 2-0.

ΤΑ ΟΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΗΣΗ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με εξαιρετικούς οιωνούς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε στο 2-0 με το «καλημέρα»! Ο Οτζίτζα συνεργάστηκε με τον Εμενίκε και πάτησε περιοχή, μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε ξανά στον Οτζίτζα, ο οποίος τελείωσε τη φάση καταπληκτικά με το αριστερό, κάνοντας το 2-0!

Ακολούθησε, όμως, άμεσα μια σειρά προκλητικών λαθών του Σιδηρόπουλου εις βάρος του Ολυμπιακού. Λίγο τα συνεχόμενα σφυρίγματα και οι στημένες φάσεις που έδινε ο διαιτητής στους «κιτρινόμαυρους» και λίγο η αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση των ποδοσφαιριστών του Μπέσνικ Χάσι, άλλαξαν τη ροή του ματς.

Παράλληλα, δεν έλειψαν και τα λάθη από την άμυνα των πρωταθλητών. Ένα από αυτά κόστισε στο 64’, όταν ο Ενγκελς άργησε να βγει πάνω στον Αραούχο, μόλις ο τελευταίος τροφοδοτήθηκε. Ο Αργεντινός κατέβασε την μπάλα με άνεση μέσα στην περιοχή και την έστρωσε στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος μείωσε (1-2) με δυνατό σουτ.

Στο 70’ ο αγώνας διακόπηκε, λόγω επεισοδίων έξω από το γήπεδο. Τα ΜΑΤ έκαναν χρήση δακρυγόνων και η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική, ενώ η ένταση μεταφέρθηκε για λίγο και στην εξέδρα. Ο διαιτητής υποχρεώθηκε να αποσύρει τις ομάδες στα αποδυτήρια για περίπου 13 λεπτά, ενώ αρκετός κόσμος αποχώρησε από το ΟΑΚΑ.

Το ματς συνεχίστηκε από το 71ο λεπτό, με την ΑΕΚ να πιέζει και τον Σιδηρόπουλο να κάνει… ό,τι μπορεί. Αυτός ο συνδυασμός απέδωσε καρπούς στο 70’, όταν σε μια (ακόμη) στημένη φάση έξω από την περιοχή, ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ (2-2).

Σαν να μην έφταναν όλα όσα είχαν προηγηθεί, στο 83’ ο δήθεν κορυφαίος διαιτητής απέβαλε τον Μπέσνικ Χάσι για διαμαρτυρία. Ο προπονητής του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε επειδή ο Δωδεκανήσιος έδωσε πλάγιο σε μια φάση που υπήρχε φάουλ στον Σεμπά!

Η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ (3-2) στο 89’ με τον Μάνταλο ο οποίος πλάσαρε στα δίχτυα σε κενή εστία, ύστερα από προσπάθεια και ασίστ του Λιβάγια από δεξιά. Το φινάλε ήταν επεισοδιακό, καθώς στο 94’ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Ζιλέ μέσα στην περιοχή, ο Σιδηρόπουλος είπε «όχι» και στη συνέχεια προκλήθηκε ένταση. Αυτό είχε ως συνέπεια την αποβολή των Ενγκελς και Τσόσιτς, οι οποίοι ήρθαν στα χέρια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Σιμόες (28' Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (94’ Αϊντάρεβιτς), Κλωναρίδης (46' Λιβάγια), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό (71' Ζντιέλαρ), Ενγκελς, Φιγκέιρας, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οτζίτζα, Καρσελά (82' Πάρντο), Μάριν (65' Σεμπά), Εμενίκε.

Πηγή: gavros.gr