Αγριεμένη η Άρσεναλ

Με ανεβασμένο το ηθικό έρχεται στον Πειραιά η Άρσεναλ, με τους «κανονιέρηδες» να επικρατούν της Σάντερλαντ με 3-1, σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στην οποία συνεχίζει να προπορεύεται η Λέστερ, που πέρασε και από την έδρα της Σουόνσι με 3-0.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζιρού (σημείωσε από ένα τέρμα σε κάθε… τερματοφύλακα!) και τον Οζίλ (έφτασε τις 12 ασσίστ στο πρωτάθλημα), η Άρσεναλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Σάντερλαντ, φτάνοντας στην νίκη με 3-1, που την φέρνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την πρωτοπόρο Λέστερ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33’, όταν και ο Κάμπελ δέχτηκε την ασσίστ του Οζίλ και με όμορφο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παντιλίμον, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την λήξη του πρώτου μέρους, όταν και μετά από κτύπημα φάουλ του Εμβιγιά. Η μπάλα άλλαξε πορεία στον Ζιρού, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του Τσεχ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Η επανάληψη, όμως, ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους, με τον Ζιρού να επανορθώνει για το λάθος του στο γκολ της ισοφάρισης, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Άρσεναλ, στο 63’ και τον Ράμσεϊ να «τελειώνει» την υπόθεση νίκη στο 90’, διαμορφώνοντας το 3-1, που φέρνει τους Λονδρέζους στους 30 πόντους, ένα μπροστά από τις δύο ομάδες του Μάντσεστερ και δύο πίσω από την Λέστερ.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μέρτεσακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Οζίλ, Τσάμπερλεϊν (64’ Γουόλκοτ), Ράμσεϊ, Φλαμινί, Κάμπελ (76’ Γκιμπς), Ζιρού )80’ Τσέιμπερς).