Αντίο με το κεφάλι ψηλά οι Νέοι

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στη φετινή χρονιά πραγματοποίησαν οι Νέοι του Ολυμπιακού στον αγώνα με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Youth League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τους Πορτογάλους, με το τελικό σκορ να αδικεί την ομάδα του Βασίλη Βούζα. Οι παίκτες του Θρύλου ήταν εξαιρετικοί και θα μπορούσαν να είχαν πάρει το τρίποντο της νίκης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ένα τυχερό γκολ του Πέδρο Φερέιρα στο 27’, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 30’ με μια πανέμορφη κεφαλιά του Βοΐλη. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια είχαν δύο πολύ καλές φάσεις με τον Βρουσάι, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της λύτρωσης.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και πλέον το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Γιουβέντους (5/12) έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η εικόνα του αγώνα:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και μάλιστα στο 4ο λεπτό δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Μπραγκάνσα εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι Πορτογάλοι από δεξιά, ο Πέδρο Φερέιρα πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Καράδαη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με συνεχόμενα κόρνερ άσκησαν πίεση στα καρέ του Μαξιμιάνο. Σε ένα από αυτά ο πορτιέρο της πορτογαλικής ομάδας έκανε λάθος εκτίμηση, η μπάλα έφτασε στον Λάμπρου και αυτός από το ύψος του πέναλτι προσπάθησε να τη στείλει στα δίχτυα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Τυχερό γκολ από τους Πορτογάλους

Οι Πειραιώτες είχαν ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι στο 27’ στάθηκαν τυχεροί και άνοιξαν το σκορ με τον Πέδρο Φερέιρα. Ο Κοντέ έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον επιθετικό της Σπόρτινγκ, ο οποίος σούταρε στη γωνία του Καράδαη και έκανε το 1-0.

Αμεση απάντηση

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και στο 30’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Βοΐλη. Ο Χατζηϊωαννίδης ανέβηκε από αριστερά και σέντραρε στον Βοΐλη, αυτός πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λουίς Μαξιμιάνο για το 1-1. Στο 35’ ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ μετά την πολύ επικίνδυνη σέντρα του Ξενιτίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βρουσάι και η μπάλα μετά την απομάκρυνση των γηπεδούχων στρώθηκε στον Ξενιτίδη, ο οποίος σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στα σώματα.

Δύο αποκρούσεις και μια καλή ευκαιρία

Στο 39’ ο Καράδαης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και έδειξε πτυχές από το πλούσιο ταλέντο του. Ο Μπαλντέ βγήκε στην πλάτη της «ερυθρόλευκης» άμυνας και πλάσαρε μπροστά από τον πορτιέρο του Θρύλου, αλλά ο νεαρός κινήθηκε ταχύτατα και βγήκε νικητής στη μάχη με τον επιθετικό της Σπόρτινγκ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Αγιώτη, όμως και πάλι ο Καράδαης βγήκε νικητής στη μάχη με τον Μπαλντέ! Ο επιθετικός της πορτογαλικής ομάδας εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπεσε σωστά στη δεξιά του πλευρά και απομάκρυνε. Μια ακόμα σωτήρια απόκρουση από τον νεαρό γκολκίπερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στους «ερυθρόλευκους». Συγκεκριμένα, στο 45’ ο Βρουσάι έπιασε μια πολύ ωραία κεφαλιά, αλλά ο Μαξιμιάνο αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με την Σπόρτινγκ να έχει την κατοχή της μπάλας και τους παίκτες του Βασίλη Βούζα να έχει κλείσουν σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Καράδαη. Στο 67’ ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε την πρώτη του αλλαγή, βάζοντας τον Ζιάκα αντί του Τσερκώνη. Πέντε λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Βρουσάι. Ο Βοΐλης έδωσε πολύ ωραία στον μεσοεπιθετικό του Θρύλου, αυτός έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μαξιμιάνο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βούζας προχώρησε σε δύο ακόμα αλλαγές, βάζοντας τους Κατσούκη και Τσιριγώτη αντί των Κωστανάσιου και Ξενιτίδη. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Φερνάντο Τιάγκο): Μαξιμιάνο, Ντζάλο, Κόντε, Μπραγκάντσα, Λουίς, Μέντεζ, Φερέιρα (74’ Σιτχόλε), Κορέια, Σίλβα Γκουλάρτ, Σίλβα Τόμας (56’ Μπρας), Μπαλντέ (84' Μορέιρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας Βασίλης): Καράδαης, Λάμπρου, Χατζηιωαννίδης, Ράμα, Αγιώτης, Ξενιτίδης (85' Τσιριγώτης), Βρουσάι, Τσερκώνης (67’Ζιάκας), Κωστανάσιος (81’ Κατσούκης), Νεοφυτίδης, Βοϊλης.

πηγή: gavros.gr