Ασταμάτητος και στη Βέροια

Με γκολ του χρυσού του σκόρερ τον τελευταίο καιρό, Μπράουν Ιντέγε, και φανταστικό γκολ-φάουλ του αναγεννημένου, Τζίμι Ντουρμάζ, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από τη Βέροια (0-2) συνεχίζοντας το σερί του και διευρύνοντάς το σε 9Χ9 οδηγώντας την κούρσα του τίτλου.
Δεν σταμάτησε ούτε στην Βέροια ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το σερί τους (9/9) επικρατώντας 2-0 στην Ημαθία με γκολ του Ιντέγε και του Ντουρμάζ (εξαιρετική εκτέλεση φάουλ).

Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, με την πλειοψηφία να είναι οπαδοί του Ολυμπιακού.

Το ματς:

Χάρη στην ετοιμότητα των γκολκίπερ δεν έσπασε το «μηδέν» στις άμυνες στο ξεκίνημα του ματς. Πρώτα, ο Ολυμπιακός με εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη κι εν συνεχεία η Βέροια με πλασέ του Καϊκούτ επιχείρησαν -και μάλιστα στο ίδιο λεπτό (5’)- να ανοίξουν το σκορ, όμως Λόπεθ και Ρομπέρτο (μεγάλη επέμβαση) ήταν σε ετοιμότητα. Ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι μετέφεραν το παιχνίδι στο κέντρο και οι παίκτες του Σίλβα παρότι είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν με ευκολία να βάλουν την μπάλα στην περιοχή. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να παραμένουν κολλημένες στο 0-0 και το ματς να μην έχει ρυθμό μέχρι το σφύριγμα του Μήτσιου για τα αποδυτήρια.

Ζωηρές και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η «βασίλισσα του Βορρά» ξαναχτύπησε το… καμπανάκι στην άμυνα του Ολυμπιακού με τον Μαγέφσκι και στο επόμενο λεπτό (48’) ήρθε η σειρά των ερυθρόλευκων να πλησιάσουν στο γκολ με τον Σεμπά. Τελικά με την μπάλα να κυκλοφορεί καλύτερα και από τις δύο ομάδες, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που χαμογέλασαν όταν ο Ιντέγε εκμεταλλεύτηκε το τραγικό διώξιμο του Λόπεθ και με κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Βέροια «θόλωσε» μετά το γκολ και γλίτωσε για… εκατοστά να δεχτεί και δεύτερο όταν ο Νιγηριανός πλάσαρε ελάχιστα άουτ (62’).

Όσον αφορά το ανασταλτικό κομμάτι, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έγινε πιο «σφιχτή» και με εξαίρεση το γυριστό του Μαγέφσκι στο 66’ δεν απειλήθηκε στα μετόπισθεν. Αντίθετα, «τελείωσε» την υπόθεση νίκης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ (74’). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού τα πάντα είχαν κριθεί και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, που βρήκε την Βέροια να τελειώνει με δέκα λόγω σωστής αποβολής του Ιμπραΐμ (85’).

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Λόπεζ, Μαλόν, Εντζεγκέλε, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Ιμπραΐμ, Άρτσε (72′ Σιόντης), Μαγιέφσκι, Ναζλίδης (62′ Νέτο), Καϊκούτ, Αμπντούν (74′ Μερεμπασβίλι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Μποτία, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης (83′ Φινμπόγκασον), Σεμπά (72′ Ντουρμάζ), Πάρντο (46′ Ερνάνι), Ιντέγε.