Δεν άντεξαν οι μικροί του Ολυμπιακού

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς ο Βέργος μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή κάνοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 18’, ο ίδιος παίκτης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο 19χρονος φορ βγήκε μόνος του απέναντι στον Μαρίν και αφού τον πέρασε άνοιξε το κοντρόλ και δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Ο Ολυμπιακός αν και σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου περίμενε τους Ισπανούς χωρίς να πιέζει ψηλά, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις, ήταν η μόνη ομάδα που δημιούργησε ευκαιρίες.

Αυτό φάνηκε και στο 34ο λεπτό όταν οι Πειραιώτες έχασαν την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Καραχάλιος ήταν πρωταγωνιστής της φάσης, ο οποίος μετά από σέντρα του Γαρεφαλάκη βρήκε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν κύλησαν τόσο καλά όσο στο πρώτο. Αν και η ελληνική ομάδα επιχείρησε να παίξει παιχνίδι κατοχής, αυτό εντέλει δεν της βγήκε σε καλό.

Η Ατλέτικο κατάφερνε να βγάζει εύκολες επιθέσεις στην αντεπίθεση και είχε στείλει τα προειδοποιητικά της μηνύματα μες τις ευκαιρίες των Ρομπέρτο (51’) και Αλταμιράνο (58’).

Στο 60’ ήρθε το πρώτο χτύπημα για τον Ολυμπιακό, αφού η Ατλέτικο έφέρε το ματς στα ίσια όταν ο Πριέτο πλάσαρε τον Ηλιάδη από το ύψος του πέναλτι.

Ο Νούνιες ήταν αυτός που στο 74’ έφερε… τούμπα το ματς. Ο άσος των «ροχιμπλάνκος» έκανε το 2-1 μετά από πάσα πάρε-βάλε του Ντιεντιού.

Μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να συνέλθουν και να δείξουν σημάδια αντίδρασης.

Έτσι η Ατλέτικο έφυγε με το πολύτιμο «διπλό» και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Γιουβέντους. Ολυμπιακός και Μάλμε δεν έχουν βαθμό μετά την πρώτη αγωνιστική του UEFA Youth League.

Oλυμπιακός: Hλιάδης, Τσιμίκας, Σάλιακας, Βατουσιάδης, Τόλη, Καραχάλιος(76’ Μακροσέργιος), Ανδρούτσος (69’ Μανθάτης), Γαρεφαλάκης, Ιγνατίδης (86’ Καναβέτας), Βέργος.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Μαρίν, Νέιλα, Λούκας, Τέο (45’ Μεντιόντο), Γιάμα (Άνχελ Τόρες 90+1'), Οτέτε, Ντιεντιού (80’ Καϊσέδο), Γκαρσία, Κέβιν, Ρομέρο, Αλταμιράνο.