Και καλά… Φορτού-γεννα!

Με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 2-0 την Καλλονή στη Λέσβο και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με το εντυπωσιακό «15 στα 15»!

Κάποτε υπήρχε το ρεκόρ (11 νίκες σε ισάριθμα ματς απ” την αρχή του πρωταθλήματος) της ομάδας του Ολυμπιακού με προπονητή τον Μάρτον Μπούκοβι (1966′-67). Ο Ολυμπιακός του Μάρκο Σίλβα, όμως, διεύρυνε αφάνταστα αυτή την επίδοση, αφού με την αποψινή του νίκη (2-0) επί της Καλλονής στη Λέσβο έκλεισε έναν ολόκληρο γύρο πρωταθλήματος μόνο με «τρίποντα», μετρώντας «15 στα 15»!

Στο παρελθόν ποτέ κάποια ομάδα στην Α” Εθνική (ή Super League αργότερα) δεν είχε καταφέρει να κάνει το απόλυτο στον α” γύρο!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος σκόραρε με δυο εκτελέσεις πένατι (9′, 38′). Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, έχοντας καλύτερο ρυθμό και ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και το δοκάρι του Ντουρμάζ (13′).

Με αυτό το «τρίποντο» οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό της σεζόν και πηγαίνουν με ηρεμία να… κάνουν Γιορτές.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με δυο πέναλτι και όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο, οι αποφάσεις του διαιτητή, Σταύρου Μάνταλου, ήταν σωστές, καθώς στην πρώτη περίπτωση ο Κρολ κάνει χέρι (δεν βρίσκεται σε φυσική θέση) στην περιοχή, ενώ στην -πιο δύσκολη- φάση του 33ου λεπτού ο Δαύκος ανατρέπει με το αριστερό χέρι τον σκόρερ.

ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο από την αρχή και έκανε… εύκολη τη ζωή του. Στο 9′ κέρδισε πέναλτι σε σέντρα του Φορτούνη από δεξιά και χέρι του Κρολ στην περιοχή. Ο ποδοσφαιριστής που το κέρδισε το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα (13′), ο Φορτούνης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ομάρ, αυτός έβγαλε παράλληλη μπαλιά και ο Ντουρμάζ σχεδόν προ κενής εστίας (υπήρχε μόνο αμυντικός στη γραμμή) την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η μοναδική στιγμή που απείλησαν οι γπηεδούχοι στο πρώτο μέρος ήταν στο 32′, όταν ο Γεωργίου απέφυγε τον Καμπιάσο, προσποιήθηκε απέναντι στον Ντα Κόστα και στη συνέχεια πλάσαρε από κοντά, αλλά έδιωξε ο Ρομπέρτο! Ενα λεπτό αργότερα (33′) οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, όταν ο Φορτούνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Δαύκο, εκείνος φάνηκε να τον ανατρέπει (το ριπλέι δεν είναι ξεκάθαρο) με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας, Μαλλής (μπήκε στη θέση του Σάμπα), στο ντεμπούτο του στη μεγάλη κατηγορία, βρέθηκε απέναντι από τον Φορτούνη, αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ετσι, από τη λευκή βούλα έγινε το 2-0 στο 38′ (υπήρξε καθυστέρηση μέχρι να γίνει η αλλαγή).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές για να διευρύνουν το σκορ, αλλά αστόχησαν. Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός έκανε… συντήρηση, ενώ λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να ξαναμπούν στο ματς στο 81′, όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουερέ Οόκο. Κάπως έτσι, ο Μάρκο Σίλβα βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Τσιμίκα, ο οποίος είχε διακριθεί στο Κύπελλο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Ελλακόπουλος (74′ Γιουκαρής), Ξυδάς (79′ Γουερέ Οόκο), Γεωργίου, Σάμπα (37′ Μαλλής), Μάρκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (74′ Τσιμίκας), Ντα Κόστα, Μποτία, Σαλίνο, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς (80′ Φουστέρ), Ντομίνγκεζ (82′ Κολοβός), Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε.