Κόλλησε στο βούρκο...

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το παιχνίδι του Ολυμπιακού στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, για τη 16η αγωνιστική της Super League.
Αυτή ήταν η δεύτερη σερί απώλεια βαθμών για τον πρωταθλητή Ελλάδας, μετά το 2-2 στα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά, κάτι στο οποίο έπαιξαν σημαντικό ρόλο τρία πράγματα: Η κάτω του μετρίου εμφάνιση του Ολυμπιακού, ο τραγικός αγωνιστικός χώρος και τα σοβαρά λάθη του Κύζα στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο ρέφερι αντί για πέναλτι στον Φορτούνη σε ανατροπή του από τον Γιαννούλη στο 41’, έδωσε κίτρινη για θέατρο στον Έλληνα μέσα, ενώ στο τέλος του πρώτου 45λέπτου δεν απέβαλε ως όφειλε τον Ιγκλέσιας (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) για δυνατό μαρκάρισμα στον Μανθάτη, το οποίο έφερε τον τραυματισμό του νεαρού εξτρέμ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λεάλι, ο οποίος γλίτωσε τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα σε 5-6 περιπτώσεις. Αναμφίβολα ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του Ιταλού πορτιέρο με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ήταν σταθερός σε όλο το 90λεπτο και έκανε ορισμένες εντυπωσιακές και σωτήριες αποκρούσεις.

Το πρώτο ημίχρονο στην Τρίπολη διήρκεσε περίπου... μία ώρα! Ξεκίνησε κανονικά στην ώρα του ο αγώνας, αλλά διεκόπη προσωρινά στο 2’, λόγω της πτώσης του ρεύματος σε έναν από τους πυλώνες και συνεχίστηκε μετά από περίπου 10 λεπτά. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος, με το άστοχο σουτ του Ιντέγε στο 11’, αλλά στη συνέχεια ο Αστέρας έδειξε να πατάει καλύτερα στον κακό και βαρύ από τη βροχή αγωνιστικό χώρο.

Οι Αρκάδες, μάλιστα, είχαν 3-4 καλές στιγμές, όπως στο 14’ με τον Μανιά, στο 21’ και στο 23’ με τον Μάσα και στο 26’ με τον Ιγκλέσιας, αλλά ο Λεάλι ήταν πολύ σταθερός και πραγματοποίησε ορισμένες σπουδαίες επεμβάσεις.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Σεμπά στο 39’ (έδιωξε σε κόρνερ ο Ντοναρούμα), ενώ δεν τους δόθηκε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη από τον Γιαννούλη στο 41’. Μάλιστα, ο διαιτητής Κύζας αντί για την άσπρη βούλα, έδειξε κίτρινη κάρτα στον Έλληνα μέσο για θέατρο, την ώρα που ο Γιαννούλης του μάζεψε το αριστερό πόδι! Μάλιστα, ο ρέφερι του αγώνα έκανε και δεύτερο σοβαρό λάθος, εις βάρος του Ολυμπιακού, μιας και δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας για μαρκάρισμα από πίσω στον Μανθάτη. Για την ακρίβεια, δεν έδειξε ούτε καν φάουλ!

Αυτή η φάση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ανάγκασε τον Πάουλο Μπέντο να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, μιας και ο Μανθάτης δεν μπορούσε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Καμπιάσο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και μέσα σε 8’, απείλησαν τρεις φορές! Στο 46’ (στα 20 δευτερόλεπτα για την ακρίβεια), ο Ντε Λα Μπέγια σέντραρε, ο Ανδρούτσος έκανε την κεφαλιά και ο Ντοναρούμα απέκρουσε, στο 48’ ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 53’ η κεφαλιά του Ιντέγε δεν είχε δύναμη και ο Ιταλός πορτιέρο του Αστέρα μπλόκαρε εύκολα. Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μανιά στο 49’ (από μεγάλο λάθος του Βιάνα) και στο 58’. Στο 60’ ο Κύζας απέβαλε τον Μάσα με δεύτερη κίτρινη για θέατρο σε μαρκάρισμα με τον Βιάνα, ωστόσο το περίεργο είναι ότι από αυτό το σημείο μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, δεν φάνηκε και πολύ ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε με δέκα παίκτες!

Σε αυτά τα 30’ μέχρι το τέλος του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ουσιαστικά μόνο σε δύο περιπτώσεις! Στο 67’ με την απίθανη χαμένη ευκαιρία του Καρντόσο (σούταρε ψηλά άουτ από πολύ κοντά, μετά από γύρισμα του Ανδρούτσου) και στο 72’ με το φάουλ του Μιλιβόγεβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα παρά την κόντρα στο κεφάλι του Ιντέγε! Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μανιά στο 68’ και στο 79’ και με τον Τσουκαλά στο 86’, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό Λεάλι.

Κάπως έτσι, λοιπόν, Αστέρας και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0, σε παιχνίδι για την πρεμιέρα του β’ γύρου...

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Σελίν, Χαμντανί, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64’ Κώτσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46’ Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83’ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (82’ Ελιουνούσι), Μανθάτης (46’ λ. τρ. Καμπιάσο), Φορτούνης (66’ Καρντόσο), Σεμπά, Ιντέγε.

ΠΗΓΗ:redking.gr
(1 Ψήφος)

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ανακοινώθηκε ο Σισοκό! Νίκη (και μόνο) με Ξάνθη! »