Κρατάει μόνο την πρόκριση και τους... πιτσιρικάδες!

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για... καρδιακούς, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Αρούκα στην παράταση, στον επαναληπτικό αγώνα τους για τα πλέι οφ του Europa League και εξασφάλισε την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης, σε συνδυασμό με τη νίκη του (1-0) και στην Πορτογαλία.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί στην κανονική διάρκεια του αγώνα και προκάλεσαν τις αποδοκιμασίες των φίλων τους. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τον Ζεζέ (80’), αλλά ο Τσόρι, ο οποίος άλλαξε την εικόνα της ομάδας στην παράταση, ισοφάρισε σε 1-1 στο 95’ . Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Ιντέγε (113’).

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο έκαναν οι νεαροί Παναγιώτης Ρέτσος και Γιώργος Μανθάτης, οι οποίοι καταχειροκροτήθηκαν!

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο από πλευράς ρυθμού και ποιότητας. Ιδιαίτερα στα πρώτα 32 λεπτά ο Ολυμπιακός απειλήθηκε δυο φορές από την Αρούκα, με αποτέλεσμα στα μέσα του 45λέπτου ο κόσμος να δυσανασχετήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως στο 24’, ύστερα από εκτέλεση φάουλ και αδυναμία να απομακρύνει η άμυνα των γηπεδούχων, ο Γκονσάλες έπιασε δεξί σουτ που κατέληξε άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βελάσκες έπιασε κεφαλιά εξ επαφής με την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν ρυθμό μέχρι την ανάπαυλα και θα μπορούσαν σε δυο περιπτώσεις να προηγηθούν. Στο 36, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά και την κεφαλιά-πάσα του Ντα Κόστα, ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρακάλι με πλασέ εξ επαφής. Στο 41’ ο Ντε Λα Μπέγια έκανε το σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, αλλά πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η εικόνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους θύμιζε τον τρόπο με τον οποίο άρχισε και το πρώτο. Οι Πορτογάλοι έφτασαν κοντά στο 1-0 στο 57’, όταν και πάλι από εκτέλεση κόρνερ ο Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, αλλά την έστειλε ψηλά. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε σε θέση βολής και στο 65’, όταν ο Ζεζέ έβγαλε σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Καπίνο έσωσε την κοντινή κεφαλιά του Παραγουανού.

Φαινόταν, πάντως, ότι ο Ολυμπιακός δεν... πατούσε καλά στα πόδια του και το «μοιραίο» συνέβη στο 80’. Υστερα από εκτέλεση φάουλ προς την περιοχή και κεφαλιά-πάσα του Μάρλον, ο Ζεζέ «εκτέλεσε» τον Καπίνο με σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ματέους έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτό ήταν το σημείο που ο κόσμος ξέσπασε σε έντονες αποδοκιμασίες.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και, ένα λεπτό αργότερα, ο Καμπιάσο βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το κοντινό σουτ που επιχείρησε, πέρασε άουτ. Την ίδια τύχη είχε και το αριστερό σουτ του Πάρντο από καλή θέση στο 90’, με την αγωνία να κορυφώνεται πλέον και την παράταση να μοιάζει... αναπόφευκτη.

Μόλις ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια, ο Πάουλο Μπέντο έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντομίνγκες, ο οποίος όπως φάνηκε μάλλον... έπρεπε να μπει νωρίτερα. Από τις πρώτες του ενέργειες στο παιχνίδι ο Αργεντινός ήταν ορεξάτος και στο 95’ κατάφερε να κάνει το 1-1. Ο Πάρντο πάσαρε στον Ντομίνγκες, αυτός έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία.

Λίγη ώρα αργότερα ο Ντε Λα Μπέγια τραυματίστηκε και η ατυχία για τους Πειραιώτες ήταν πως είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους. Ο Ισπανός έσφιξε τα δόντια για να συνεχίσει, αλλά ήταν εμφανές ότι η παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο δεν βοηθούσε ιδιαίτερα. Παρ’ όλα αυτά, η υπόλοιπη ομάδα έκανε τη δική της υπερπροσπάθεια, η οποία δικαιώθηκε στο 113’ Ο Ράφαελ Μάρτινς έκανε κάθετη πάσα στον Ιντέγε κι εκείνος με πλασέ σε τετ α τετ με τον Μπρακάλι διαμόρφωσε το 2-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 95’ Ντομίνγκες, 113’ Ιντέγε – 80’ Ζεζέ

ΣΕ... ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ο Κώστας Φορτούνης ήταν σε έναν ακόμη αγώνα ο... κακός εαυτός του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Αλεξέι Εσκόφ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντμίτρι Μοσιάκιν, Ιγκόρ Ντεμέσκο και τέταρτο τον Σεργκέι Ιβάνοφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43’ Μποτία, 58’ Σεμπά, 62’ Πάρντο, 76’ Ντε Λα Μπέγια, 87’ Μιλιβόγεβιτς – 15’ Βελάσκες, 17’ Ζεκίνια, 70’ Ζεζέ, 90+1’ Αρτούρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Τσόρι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και, εκτός από το γεγονός ότι έδωσε άλλη «γλύκα» στο παιχνίδι, ήταν κι εκείνος που ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Ντα Κόστα, Μποτία, Καμπιάσο (91’ Ντομίνγκες), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης (72’ Μάρτινς), Πάρντο (100’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε.

Αρούκα (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Αρτούρ (90+4’ Βαλέντε), Μάρλον, Ζεζέ, Αντρέ Σάντος, Ζουμπάλ, Κριβελάρο, Ζεκίνια (77’ Ματέους), Γκονζάλες.