Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Κρατάει τη νίκη και προχωράει...

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό και έφτασε τις 14 νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Και ξανά προς τον τίτλο τραβά. Αφήνοντας πίσω του την ήττα από την Άρσεναλ, ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες την πορεία του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος επικρατώντας 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό στο «Καραϊσκάκη».

Σκόρερ ήταν ο Τσόρι Ντονμίγκες, με μακρινό σουτ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Tο ματς

Ο Ολυμπιακός παρατάχτηκε με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας ως δίδυμο στην άμυνα τους Μποτία-Ντα Κόστα, ενώ βασικοί ήταν και οι Τσόρι-Φορτούνης, με τον δεύτερο να παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης. Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός προτίμησε ένα σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς (5-4-1), οι οποίοι ήταν οι Χαντάκιας, Κούσας και Μάκος. Γενικώς, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ αμυντικογενείς…

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις. Στο 17’, από κόρνερ του Ντουρμάζ, ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ρουσκουέδα σούταρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 24’ και πάλι από εκτέλεση κόρνερ, αυτή τη φορά του Τσόρι, ο Σέρβος βρήκε τον χώρο να σουτάρει μέσα απ’ την περιοχή και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι Πειραιώτες ενέτειναν την πίεσή τους και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Ιντέγε ανατράπηκε από τον Κυριακίδη έξω απ’ την περιοχή και ο τερματοφύλακας των Αγρινιωτών (ο οποίος έκανε και χέρι) αποβλήθηκε. Ο Στεφανάκος πήρε τη θέση του κάτω από τα δοκάρια και ο νεαρός αμυντικός Χαντάκιας πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι πρωταθλητές Ελλάδας άνοιξαν το σκορ με μακρινό σουτ του Ντομίνγκες, το οποίο κόντραρε, στην εξέλιξη μιας φάσης στην οποία είχαν κερδίσει κόρνερ. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην «ανάπαυλα».

Η εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο δεν ήταν πολύ διαφορετική. Στο 53’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Καμπιάσο από τον Μάκο. Ο Ντομίνγκες, όμως, ένα λεπτό αργότερα νικήθηκε από τον Στεφανάκο, ο οποίος απέκρουσε στην αριστερή του γωνία. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να είναι… νωχελικοί και στο 75’ ο Μάρκο Σίλβα έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Πάρντο και Σεμπά (αντί των Τσόρι και Ντουρμάζ), φρεσκάροντας την επίθεση. Η εικόνα βελτιώθηκε ελαφρώς, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο δραστήριοι επιθετικά και στο 76’ από σέντρα του Πάρντο, από δεξιά, ένα σουτ του Φορτούνη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Στεφανάκου! Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη, με τον κόσμο όμως να δείχνει τη δυσαρέσκειά του για την απόδοση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Ντομίνγκεζ (75’ Πάρντο), Ντουρμάζ (74’ Σεμπά), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας (45+3’ Στεφανάκος), Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Γκόμες, Ρουσκουέδα (88’ Καμαρά), Ουαρντά, Βιγιαφάνιες, Βασιλείου (70’ Κουτρομάνος).