«Λύγισαν» στο 93’

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει από το Ζάγκρεμπ η ομάδα νέων του Ολυμπιακού, μετά το 2-2 απέναντι στην Ντιναμό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της UEFA Youth League.
 Ένα αποτέλεσμα που σίγουρα αφήνει δυσαρεστημένους τους «ερυθρόλευκους», καθώς όχι μόνο προηγήθηκαν με 0-2, αλλά δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κροάτες να πιέζουν, τον Ολυμπιακό, όμως, να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στο 24’, όταν και ο Σάλιακας μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ανδρούτσος, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 1-0.

Ίδια η εικόνα και της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, να έχουν δοκάρι στο 59’ με τον Σούντσιτς και να αποκτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 71’, όταν και αποβλήθηκε ο Ανδρούτσος, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εκεί, όμως, που έδειχναν να… στραβώνουν τα πράγματα για τον ολυμπιακό, ήρθε ο Χατζάρας, δύο λεπτά μετά την αποβολή του Ανδρούτσου, να σημειώσει το 0-2 και να… τελειώνει, όπως όλα έδειχναν, το παιχνίδι.

Δυστυχώς, όωμς, ένα ματς δεν τελειώνει ποτέ πριν το τελευταίο σφύριγμα και κάτι τέτοιο… ένιωσε ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά. Έτσι, ο Καμπράτζα στο 84’ έβαλε και πάλι τους Κροάτες στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 1-2, για να έρθει ο Όλμο με μακρινό σουτ και μετά από λάθος υπολογισμό του Γαβαλά, στο 93’, να ισοφαρίσει σε 2-2, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Μίσκιτς, Ιχαρος, Βούιτσα, Κουλένοβιτς (80’ Μπέλτσιτς), Τόμιτσεκ, Σούντσιτς, Πλάντακ (66’ Καμπράτζα), Γκότσακ, Φίντιτς, Ντάνι Ολμο, Μπόζιτς (54’ Μάτιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Σάλιακας, Μεγαρίτης (76’ Λάμπρου), Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος, Βάρκας (62’ Ρέτσος), Χαντζάρας (82’ Κιρτζιαλίδης).

Πηγή:Rednews.gr