Ο κανονικός Ολυμπιακός περνάει για πλάκα

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 στον πρώτο αγώνα με τη Χάποελ Μπερ Σεβά, στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, και η πρόκριση στα πλέι οφ θα κριθεί στον επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα (3/8), στο Ισραήλ.

Δεν έλειψαν η γκρίνια και οι αποδοκιμασίες (στο ημίχρονο και στο τέλος του ματς) από τους οπαδούς του πρωταθλητή Ελλάδας, οι ποδοσφαιριστές του οποίου φάνηκαν επηρεασμένοι από την προετοιμασία. Η ομάδα του Βίκτορ Σάντσεθ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απέναντι στους κατώτερους ποιοτικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι «κλείστηκαν» για τα καλά στην άμυνα (έπαιξαν με τρεις στόπερ και σύστημα 5-4-1), με μοναδικό στόχο να καταστρέψουν το παιχνίδι του αντιπάλου. Οι δυο καλύτερες ευκαιρίες του αγώνα στα τελευταία λεπτά, από τους Μιλιβόγεβιτς και Νουακαέμε.

Στο μεταξύ, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν και άτυχοι, καθώς στο 39′ ο Ντα Κόστα αντικατέστησε υποχρεωτικώς τον Σιόβα, ο οποίος υπέστη μυική κάκωση στο δεξι ισχίο.