Ο Μιλιβόγεβιτς έριξε στο «λιμάνι» τους Θεσσαλονικείς

Με γκολ του Μιλιβόγεβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του ΠΑΟΚ με 2-1.
Ο Βαρέλα άνοιξε το σκορ και στην συνέχεια πέτυχε αυτογκόλ. Τρεις φορές διακόπηκε ο αγώνας λόγω καπνογόνων. Στο +4 πλέον οι "ερυθρόλευκοι" στην κορυφή.

Ο αγώνας

Ο Πάουλο Μπέντο παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και τρία νέα πρόσωπα (Καπίνο, Βιάνα, Ιντέγε) σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας κόντρα στην Αστάνα για τη φάση των ομίλων του Europa League (20/10, 4-1). Την εστία υπερασπίστηκε ο Καπίνο, ο οποίος αγωνίζεται στα παιχνίδια του Πρωταθλήματος. Ο Φιγκέιρας κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Βιάνα το αριστερό. Οι Μποτία και Ντα Κόστα αποτέλεσαν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Μιλιβόγιεβιτς, ο οποίος φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού, ήταν ο κεντρικός αμυντικός μέσος, με τον Μάρτινς σε ρόλο "οκταριού" και δεύτερου κεντρικού χαφ. Ο Ελιουνούσι κάλυψε τη δεξιά πλευρά της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Σεμπά την αριστερή. Ο Φορτούνης αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο, μπροστά από τους δύο κεντρικούς μέσους και πίσω από τον Ιντέγε, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Βλάνταν Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γλύκος. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς. Οι Κάνιας και Τσίμιροτ αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών μέσων, με τον Σάkχοβ σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Ο Κάμπος κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Ροντρίγκες την αριστερή, με τον Αθανασιάδη (αρχηγός της ομάδας του) στην κορυφή της επίθεσης.

Μπροστά σε περίπου 27-28.000 φιλάθλους του Ολυμπιακού που έδωσαν βροντερό "παρών" στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", το παιχνίδι άρχισε με επτάλεπτη καθυστέρηση λόγω των αρκετών καπνογόνων που... έφεραν ομίχλη στην ατμόσφαιρα. Με τη δυναμική της έδρας τους, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πιέζοντας ψηλά και έχοντας από την αρχή την μπάλα στα πόδια τους. Στο 3ο λεπτό ο Σεμπά από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έκανε διαδοχικές προσποιήσεις και στη συνέχεια έβγαλε πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και το δεύτερο δοκάρι. Εκεί, ήταν ο Βιάνα, ο οποίος προτίμησε να πλασάρει αδύναμα, αντί να πασάρει προς το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενος μία στατική φάση και την αδράνεια στην ερυθρόλευκη άμυνα. Ο Κάμπος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαλεζάς πήρε την πρώτη κεφαλιά, στο πρώτο δοκάρι, και ο Καπίνο απέκρουσε προσωρινά. Στην επαναφορά, ο Βαρέλα όντας αμαρκάριστος πλάσαρε με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Ο στόπερ του ΠΑΟΚ πανηγύρισε προκλητικά μπροστά στους οπαδούς του Ολυμπιακού, δείχνοντας τη φανέλα του.

Οι παίκτες του Μπέντο έδειχναν αιφνιδιασμένοι και οι ασπρόμαυροι είχαν ισορροπήσει το ματς, μετά το πρώτο καλό πεντάλεπτο του Ολυμπιακού. Στο 13', σε αντεπίθεση, ο Λέοβατς σέντραρε παράλληλα από τα αριστερά προς τον Κάμπος, ο οποίος στο ύψος του δεύτερου δοκαριού δεν βρήκε καλά την μπάλα και ο Καπίνο μπλόκαρε. Στο 16' ο Ολυμπιακός "απάντησε" στις ευκαιρίες. Ο Ελιουνούσι επιχείρησε την ατομική ενέργεια και πάτησε στη μεγάλη περιοχή, σουτάροντας με το αριστερό από θέση μέσα δεξιά, με τον Γλύκο να αποκρούει σωτήρια με το ένα χέρι και να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στα αριστερά, καθώς έλειπαν τα "ανεβάσματα" και τα τρεξίματα με την μπάλα του αριστερού μπακ. Ο Βιάνα είναι στόπερ και δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο συγκεκριμένο ρόλο, τον οποίο έπαιξε από ανάγκη. Ο Βραζιλιάνος μπορεί να ανέβαινε ψηλά, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά, ενώ υποχρεωτικά έφερνε την μπάλα στο δεξί για να πασάρει ή να βγάλει σέντρα. Στο 18' ο Κάμπος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού από θέση μέσα δεξιά, μετά την πάσα του Κάνιας. Ο Ντα Κόστα πρόλαβε τον εξτρέμ του ΠΑΟΚ στο όριο της μικρής περιοχής και έκανε το τάκλιν, ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε ο Καπίνο πριν μπορέσει ο Κάμπος να κάνει το σουτ.

Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ των Πειραιωτών σε ποσοστό 64%-36%. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πίεζαν και αμύνονταν καλά. Στο 25', όμως, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μποτία έκανε το κλέψιμο λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή και πάσαρε στον Φορτούνη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έτρεξε με την μπάλα, κάνοντας την κούρσα περίπου είκοσι μέτρων, σε αντεπίθεση τρεις εναντίον τριών. Ο Φορτούνης άνοιξε στα δεξιά και τον Ιντέγε, ο οποίος σέντραρε παράλληλα προς τον Σεμπά, αλλά ο Βαρέλα στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε με προβολή με το δεξί στα δίχτυα της ομάδας του. Δεν ήταν καλό το γύρισμα του Νιγηριανού επιθετικού και ο Γλύκος ήλεγχε τη φάση. Ο Ιντέγε βρισκόταν στο όριο του οφσάιντ, σε μία εξαιρετικά δύσκολη φάση. Ο αγώνας διεκόπη ξανά για ένα τετράλεπτο λόγω των καπνογόνων και της ομίχλης που σχηματίστηκε στο φαληρικό γήπεδο.

Ο Βιάνα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον Κάμπος και πήγαινε σχεδόν πάντα δεύτερος στην μπάλα. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν και κάποια αβίαστα λάθη στη μεταφορά της μπάλας από την άμυνα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την λανθασμένη πάσα του Καπίνο στον Μιλιβόγιεβιτς στο 35', όπου λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα ο Αθανασιάδης και να βρεθεί απέναντι στον Έλληνα τερματοφύλακα. Ο ρυθμός είχε πέσει στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ιδιαίτερα μετά το γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού. Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί είχε σηκωθεί για ζέσταμα λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, την ώρα που στο 42' ο Βιάνα πήρε κίτρινη κάρτα, πηγαίνοντας ξανά δεύτερος στην μπάλα και κάνοντας δυνατό τάκλιν στον Κάμπος. "Φώναζε" πως η πρώτη αλλαγή των γηπεδούχων στο ματς θα γινόταν στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί έχει να αγωνιστεί από τις 17 Απριλίου του 2016 και είναι αυτός που έκρινε με το τέρμα του το περσινό ντέρμπι των δύο ομάδων. Τώρα προθερμαίνεται και πιθανόν να κάνει την εμφάνισή του στον αγώνα λίγο πιο μετά, στη θέση του Βιάνα που δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του αγώνα, (πιθανόν με μετατόπιση του Φιγκέιρας). Στο 44' ο Κάνιας έκλεψε την μπάλα προς την περιοχή του Ολυμπιακού και πάσαρε στον Αθανασιάδη. Ο Μιλιβόγιεβιτς ανέτρεψε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν έντονα την κόκκινη. Πολύ δύσκολη απόφαση, καθώς μπορεί ο Αθανασιάδης να είχε μέτωπο με την εστία, αλλά είχε ανοίξει πολύ την μπάλα και ο Καπίνο την είχε μπλοκάρει. Ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση με το δεξί στο 45' και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Είχαμε μόνο μία αψιμαχία των Φιγκέιρας και Ροντρίγκες, οι οποίοι παρατηρήθηκαν με κίτρινη κάρτα. Ήταν ένα έντονο πρώτο μέρος με ένταση, πάθος, δύο γκολ... Οι δύο ομάδες είχαν συνολικά από 4 τελικές προσπάθειες και τους γηπεδούχους να υπερτερούν στην κατοχή μπάλας (61%-39%).

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μπέντο έκανε το αυτονόητο: έβαλε τον Ελαμπντελαουί στο 46' αντί του Βιάνα, με τον Νορβηγό να πηγαίνει στη φυσική του θέση και το δεξί άκρο της άμυνας και τον Φιγκέιρας να μετατοπίζεται στο αριστερό. Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί είχε να αγωνιστεί από τις 17 Απριλίου 2016 και επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ύστερα από περίπου έξι μήνες. Αλλαγή έκανε και ο ΠΑΟΚ, με τον Χαρίση να παίρνει τη θέση του Κάνιας, ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, αλλά μόλις ένα λεπτό και κάτι αργότερα διεκόπη λόγω των καπνογόνων. Για τρίτη φορά στην αναμέτρηση. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ύστερα από καθυστέρηση εννέα λεπτών. Από τα μεγάφωνα του γηπέδου τονίστηκε πως στην επόμενη διακοπή ο αγώνας δεν θα συνεχιζόταν. Και στο δεύτερο μέρος θα είχαμε πολλά λεπτά καθυστερήσεων.

Στο 59' ο Ροντρίγκες έκανε την κούρσα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την προβολή, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή πλευρά των διχτυών. Στο 61' ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ. Ο Τσίμιροτ με έξοχη κάθετη πάσα έβγαλε τον Ροντρίγκες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας (ανάμεσα σε Ελαμπντελαουί και Μποτία) και βρέθηκε απέναντι στον Καπίνο. Ο εξτρέμ των ασπρόμαυρων πλάσαρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καπίνο. Στο 63' ο Ολυμπιακός έχασε με τη σειρά του μία εκπληκτική ευκαιρία: ο Φορτούνης πάσαρε κάθετα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Σεμπά έκανε κίνηση σέντερ φορ και πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Γλύκος απέκρουσε. Στο 63' ο Φορτούνης ελίχθηκε και σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 66' ο Ελιουνούσι πήρε την κεφαλιά στο χώρο του κέντρου, σήκωσε το κεφάλι και είδε τον Ιντέγε να κάνει κίνηση σέντερ φορ, πασάροντας την μπάλα. Ο Βαρέλα, όμως, πρόλαβε τον Νιγηριανό και έκοψε την μπάλα, με τον Γλύκο να μπλοκάρει. Είχε καλό ρυθμό το ματς. Στο 69' ο Σεμπά βρέθηκε πρόσωπο με το τέρμα, αλλά καθυστέρησε και πήγε πλάγια αριστερά, με αποτέλεσμα να κόψει αρχικά ο Μάτος με τάκλιν και στη συνέχεια να απομακρύνει την μπάλα η άμυνα του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση. Στο 74' ο Μπίσεσβαρ πήρε τη θέση του Σάκχοβ. Έβαλε έναν πιο επιθετικό παίκτη ο Ίβιτς. Στο 75' ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά: ο Ντα Κόστα έκανε λάθος και ο Ροντρίγκες έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχειρώντας το δεξί σουτ. Η μπάλα κόντραρε στον Μιλιβόγιεβιτς και έφτασε στον Αθανασιάδη. Ο Έλληνας επιθετικός γύρισε το σώμα του και σούταρε με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 78' ο Ροντρίγκες ελίχθηκε υπέροχα από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή, κάνοντας τη σέντρα. Η μπάλα πήγε στην πλάτη της άμυνας, ο Κάμπος προσπάθησε να την προλάβει με το σώμα και να τη στείλει προς την εστία, αλλά αυτή κατέληξε άουτ. Στην κόντρα, έχασε και ο Ολυμπιακός ευκαιρία. Στο 79' ο Ελιουνούσι σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, κάτω από τα πόδια του Βαρέλα, αλλά ο Γλύκος έκανε σπουδαία απόκρουση. Ο Ιντέγε προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, από θέση οφσάιντ, αλλά ο Μάτος έδιωξε με προβολή σε κόρνερ. Η μπάλα πήγαινε κάτω-πάνω σε αυτό το δεύτερο μέρος. Στο 81' ο Κρέσπο πήρε τη θέση του Λέοβατς. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Γλύκος με μία τεράστια απόκρουση κράτησε το 1-1. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ με το δεξί χέρι έδιωξε την μπάλα, πέφτοντας στη δεξιά γωνία της εστίας του. Ίσως, η απόκρουση της σεζόν μέχρι στιγμής στο Πρωτάθλημα.

Στο 85' ο Καρντόσο πήρε τη θέση του Ιντέγε. Στο 87', ύστερα από φάση διαρκείας και αδυναμίας της άμυνας του Ολυμπιακού να διώξει την μπάλα από την περιοχή της, ο Μιλιβόγιεβιτς έκανε σωτήριο τάκλιν στο σουτ του Ροντρίγκες από θέση μέσα αριστερά στη μεγάλη περιοχή. Απίθανο δεύτερο ημίχρονο, πραγματικά. Οι τελικές σε αυτό το διάστημα ήταν 8-4, στην εστία 3-1, υπέρ του Ολυμπιακού. Στο 90' ο Ροντρίγκες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα είχε φάλτσα, πέρασε από όλα τα σώματα και έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Έντεκα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού από το πέταλο της Θύρας 7 ζητούσαν την είσοδο του Ντομίνγκες στον αγωνιστικό χώρο. Στο 90'+1' ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μιλιβόγιεβιτς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.

Ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμα αλλαγή. Ο Μπέντο δεν αποφάσιζε να την κάνει ακόμα. Και στο 90'+6' οι Πρωταθλητές Ελλάδας πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Φιγκέιρας σέντραρε με το δεξί από θέση μέσα αριστερά και ο Μιλιβόγιεβιτς με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Γλύκου, κάνοντας το 2-1. Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" σηκώθηκε στο πόδι. Αμέσως ο Μπέντο έδωσε εντολή στον Καμπιάσο να μπει στο ματς, αντικαθιστώντας τον Φορτούνη στο 90'+7'. Λίγο μετά το 2-1, στο 90'+9', τα καπνογόνα έκαναν ξανά την εμφάνισή τους και ύστερα από εντολή του Ίβιτς οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφυγαν προς τα αποδυτήρια. Ο Ροντρίγκες προσπάθησε να συγκρατήσει τον ποδοσφαιριστή του, αλλά μάταια. Το ματς διεκόπη για τέταρτη φορά. Η ατμόσφαιρα είχε καθαρίσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαιναν στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαβουλεύσεις συνεχίζονταν. Ο Αρετόπουλος με τους βοηθούς του βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο και όλοι περίμεναν τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Απέμεναν περίπου τρία λεπτά για να ολοκληρωθεί ένας επεισοδιακός αγώνας. Ο Καπίνο ρωτάει τον διαιτητή αν προβλέπεται από τον κανονισμό οριστική διακοπή ενός αγώνα λόγω καπνού και ο Αρετόπουλος απάντησε ότι δεν προβλέπεται, και για αυτό επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο. Βάσει κανονισμών, αν ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεφε στον αγωνιστικό χώρο κατόπιν εντολής του διαιτητή για συνέχιση του αγώνα, θα τιμωρηθεί με -10 βαθμούς. Ο Αρετόπουλος προειδοποίησε την ομάδα του ΠΑΟΚ πως αν δεν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο, θα διακόψει το ματς εις βάρος της. Με τα πολλά, οι Θεσσαλονικείς γύρισαν για να μην τιμωρηθούν. Ύστερα από περίπου είκοσι λεπτά, ο αγώνας συνεχίστηκε. Περίπου τρία λεπτά απέμεναν. Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που παίχθηκαν (ο Αρετόπουλος σφύριξε τη λήξη στο 90'+13') και ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 2-1.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Μποτία, Μιλιβόγιεβιτς, Ντα Κόστα, Φορτούνης (90'+7' Καμπιάσο), Ελιουνούσι, Μάρτινς, Βιάνα (46' Ελαμπντελαουί), Φιγκέιρας, Σεμπά, Ιντέγε (85' Καρντόσο).

Αναπληρωματικοί: Λεάλι, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ντομίνγκες, Ελαμπντελαουί, Καμπιάσο, Μανθάτης.
*Από την 20άδα που είχε επιλέξει ο Μπέντο, εκτός έμειναν οι Σιόβας και Ρομαό.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς (81' Κρέσπο), Κάμπος, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Σάκχοβ (74' Μπίσεσβαρ), Αθανασιάδης, Βαρέλα, Κάνιας (46' Χαρίσης).

Αναπληρωματικοί: Μπρκιτς, Χαρίσης, Κρέσπο, Κουλούρης, Μυστακίδης, Κίτσιου, Μπίσεσβαρ.
*Από την 21άδα που είχε επιλέξει ο Ίβιτς, εκτός έμειναν οι Τζαβέλλας, Τιάμ, Περέιρα.