Ο Ολυμπιακός γλίτωσε από γκέλα και έπιασε κορυφή!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον Λεβαδειακό και πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ και τον Ατρόμητο.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 43’ με τον Ζιλέ και στο 52’ έχασαν πέναλτι με τον Φορτούνη. Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γιακουμάκη, όμως, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με γκολ του Κούτρη στο 84’ έκανε το 2-1 και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη!

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή αντέδρασε σωστά όταν ισοφαρίστηκε και τελικά κατάφερε να βάλει τρεις ακόμα βαθμούς στο σακούλι τους. Οι πρωταθλητές με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 20 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση, μαζί με τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι της ερχόμενης Τετάρτης με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας για το Champions League.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Επασί. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση στα καρέ του Γάλλου τερματοφύλακα. Μετά το πρώτο 20άλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα των Βοιωτών.

Στο 20’ ο Φορτούνης σέντραρε στον Ομάρ, ο Νορβηγός πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Επασί βγήκε και μπλόκαρε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καρσελά μπήκε στη μεγάλη περιοχή και προσπάθησε να γυρίσει στον Ανσαριφάρντ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Φορτούνη και έφυγε άουτ. Στο 27’ ο Ιρανός είδε την κίνηση του Φορτούνη και γύρισε στη μικρή περιοχή, αλλά ο Φαβάρο έβαλε το πόδι του και πήρε τη μπουκιά από το στόμα του 25χρονου άσου. Στο 29’ ο Ταχτσίδης έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ, αλλά ο Επασί απέκρουσε και κράτησε όρθιο τον Λεβαδειακό.

Η ομάδα του Τάκη βρήκε ρυθμό και άρχισε να δημιουργεί τη μία φάση μετά την άλλη. Στο 31’ ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον Γάλλο πορτιέρο και πλάσαρε, αλλά ο Επασί απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φορτούνης προσπάθησε να σκοράρει από πολύ μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάριν «είδε» πολύ ωραία τον Ιρανό, αυτός σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε ψηλά άουτ. Στο 34’ ο Κούτρης σέντραρε στην καρδιά της περιοχής του Λεβαδειακού, όπου ήταν ο Φορτούνης, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Επασί απέκρουσε! Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 43’ δικαιώθηκε! Ο Φορτούνης έδωσε στον Ζιλέ, αυτός μπήκε στην περιοχή και απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε απέναντι από τον Επασί και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Ενα πολύ όμορφο γκολ από τον Βέλγο μέσο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Κούτρης μπήκε στην περιοχή και ο Τριποτσέρης τον πέταξε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, αλλά η μπάλα πήρε περίεργα φάτσα και έφυγε άουτ! Στο 55’ ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός σούταρε στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Τάκης Λεμονής προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, βάζοντας τον Σεμπά αντί του Καρσελά. Στο 61’ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία με τους Ανσαριφάρντ και Ομάρ. Ο Ιρανός δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τετ α τετ που είχε με τον 24χρονο τερματοφύλακα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Νορβηγό, ο οποίος σούταρε, αλλά είδε τον αντίπαλο πορτιέρο να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός είχε τις μεγάλες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το γκολ το πέτυχε ο Λεβαδειακός. Στο 68’ ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Βοιωτοί, η μπάλα έφτασε στον Γιακουμάκη και αυτός με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 71’ ο επιθετικός των φιλοξενούμενων είχε τετ α τετ με τον Προτό, αλλά ο Βέλγος έδειξε τη σπουδαία κλάση του και απέκρουσε. Η ισοφάριση του Λεβαδειακού ανάγκασε τον Λεμονή να αλλάξει τα πλάνα του, με τον προπονητή του Ολυμπιακού στο 77’ να βάζει τον Μάρτινς αντί του Ταχτσίδη και στο 80’ τον Τζούρτζεβιτς αντί του Φορτούνη.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη βοήθεια των ΓΑΥΡΩΝ, πίεσαν για το γκολ της λύτρωσης και τελικά το πέτυχαν στο 84’ με τον Κούτρη! Ο μπακ του Ολυμπιακού έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού και νίκησε τον Επασί για το 2-1! Το γκολ του Κούτρη χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό – Ομάρ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης – Ζιλέ, Ταχτσίδης (77' Μαρτίνς) – Καρσελά (60’ Σεμπά), Φορτούνης (80' Τζούρτζεβιτς), Μάριν – Ανσαριφάρντ

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Φαβάρο, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας (58’ Σουμπίνιο), Νουάνκο, Μητρόπουλος (89' Τόνι Σίλβα), Γιουσούφ, Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης