Ο Βαλντές έδωσε τη λύση

Ο νωθρός και σε κακή μέρα Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του ήδη υποβιβασμένου Άρη χάρη σε γκολ του Νέλσον Βαλντέζ.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν χωρίς διάθεση και έχοντας εμφανώς το μυαλό τους στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

Ο Μίτσελ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του. Οι έντεκα που προτίμησε για το βασικό σχήμα ο Ισπανός προπονητής ήταν οι Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Σάμαρης, Εντινγκά, Πέρες, Ντομίνγκες, Βέργος και Βαλντέζ.

Στο πρώτο ημίχρονο –ίσως το χειρότερο φετινό- οι Πειραιώτες αν και είχαν συντριπτική κατοχή μπάλας δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον τερματοφύλακα του Άρη, Διούδη. Αντίθετα, ο Άρης ήταν πιο απειλητικός και θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ αν ο Ρομπέρτο και το δοκάρι δεν έλεγαν «όχι» σε δύο ευκαιρίες του Μανιά.

Στην επανάληψη η κατάσταση δεν άλλαξε και όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι κλείνονταν περισσότερο στα καρέ τους. Ο Ολυμπιακός όμως στο 84ο λεπτό, στη δεύτερη καλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε (είχε προηγηθεί ένα πολύ καλό σουτ του Εντινγκά στο 77’) κατάφερε να σκοράρει. Ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Βαλντέζ με ωραία κίνηση βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έγραψε το 1-0 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σταύρου Νταϊφά, ενώ οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Εντινγκά, Σάμαρης (46' Μανιάτης), Πέρες, Ντομίνγκες (61' Σέποβιτς), Βέργος (46' Κάμπελ), Βαλντές

Άρης: Διούδης, Καραγκούνης (87' Νταμαρλής), Μπουγάΐδης, Ηρακλής, Βανγκέλι, Γιαννίτσης, Σουνάς (74' Καμινιώτης), Βλάχος, Τριανταφυλλάκος, Μπακασέτας (79' Ψυχογιός), Μανιάς