Dole Right

Διαβάστε:

Ούτε τα προσχήματα πλέον!

Ούτε τα προσχήματα δεν κράτησε η… Εξυγίανση.
Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη εκτός έδρας. Με τυχερό γκολ του Σαρπόνγκ στο 54’ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, στο 76’ απάντησε ο Βούκοβιτς. Η μπάλα δεν έμπαινε στο πλεκτό για άλλη μια φορά, ενώ η διαιτησία τον έσφαξε και πάλι με… Τζηλευτή απόδοση!

Με 10 παίκτες έμειναν οι «ερυθρόλευκοι» στο 78’ λόγω αποβολής του Ποντένσε, ο οποίος είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Παρ’ όλα αυτά, οι Πειραιώτες διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 6 ματς πρωταθλήματος (4-2-0) και συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να μην χάνουν από τους Ακρίτες εδώ και 6 χρόνια.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και περιόρισε σε παθητικό ρόλο την Ξάνθη. Η ομάδα του Μαρτίνς με «μαέστρο» τον Φορτούνη, έκανε… κουμάντο στο παιχνίδι και επιχειρούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με δύο σουτ των Καμαρά (6’), Ναουέλ (10’), τα οποία όμως κατέληξαν στον Ζίβκοβιτς και… άουτ αντίστοιχα. Στο 13’ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους Πειραιώτες, με τον Γκιλιέρμε να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα «έγλειψε» το δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, ωστόσο του έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια. Στο 33’ είχε μία ακόμα ευκαιρία, με τον Σισέ να παίρνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε εντυπωσιακά.

Η μεγαλύτερη και μοναδική φάση της Ξάνθης στο πρώτο μέρος ήρθε στο 37’, με τον Γέντρισεκ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των κεντρικών αμυντικών των φιλοξενούμενων, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σα, όμως ο Πορτογάλος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ με το δεξί χέρι.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μαρτίνς άγγιξε το 0-1, με τον Γκιλιέρμε να βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ποντένσε, ο οποίος πλάσαρε πάνω από τον Ζίβκοβιτς, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 41 ο διαιτητής αρνείται καθαρό πέναλτι του Κασάδο στον Τοροσίδη, όταν ο παίκτης της Ξάνθης τραβάει τον Τόρο και τον κατεβάζει στο έδαφος.

Και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες δίχως τέρματα, με τον Ολυμπιακό να αδικείται ξεκάθαρα από το 0-0 αφού κυριάρχησε στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 54’, η Ξάνθη προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα και με τυχερό τρόπο: ο Σαρπόνγκ επιχείρησε σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βούκοβιτς, άλλαξε τελείως πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Σα.

Στο 61’, το ματς διακόπηκε για 6-7 λεπτά λόγω… περίεργης πτώσης του ρεύματος στους πυλώνες του γηπέδου. Η διακοπή και το γκολ των γηπεδούχων έβγαλαν εκτός ρυθμού τους παίκτες του Μαρτίνς, που κυριεύτηκαν από νευρικότητα και δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση για να διασπάσουν το πολυπρόσωπο «τείχος» που είχε στήσει ο Ράσταβατς.

Ο -κορυφαίος του Ολυμπιακού- Γκιλιέρμε είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο 74’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, την οποία έδιωξε εντυπωσιακά ο εκπληκτικός Ζίβκοβιτς. Τελικά, τη λύση στους Πειραιώτες έδωσε ο Βούκοβιτς, που ισοφάρισε στο 76’: ο Σέρβος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι από κοντινή απόσταση μετά από σέντρα του Φορτούνη, η οποία άλλαξε πορεία στο τάκλιν του Κασάδο.

Με αυτό το τέρμα οι «ερυθρόλευκοι» αναθάρρησαν, αλλά ήρθε ο Ποντένσε δύο λεπτά αργότερα να δεχθεί δεύτερη κίτρινη.

Έκτοτε το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από δυνατές μονομαχίες, ατιμώητο… ξύλο από τους παίκτες της Ξάνθης μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα. Η Ξάνθη επιχείρησε να «χτυπήσει» στην κόντρα και στο 87’ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία, με τον Μπρίτο να βγαίνει… φάτσα με τον Σα, όμως ο Πορτογάλος πορτιέρε έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Κι ερχόμαστε στο 90ο λεπτό για να μετατρέψει το πέναλτι σε ξεκάθαρο παρατεταμένο τράβηγμα του Κασάδο στον Μάνο που ο Τζήλος σφύριξε ως ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Οκάν, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης – Κοβάτσεβιτς, Καμαρά (52’ Ντουρίτσκοβιτς) – Σαρπόνγκ (57’ Σαρπόνγκ), Καντά, Μπρίτο (99’ Μελιόπουλος) - Γέντρισεκ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα – Τοροσίδης (59’ Μάνος), Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης - Γκιλιέρμε, Καμαρά (90’ Νάτχο) - Ομάρ, Φορτούνης, Ναουέλ (30’ Ποντένσε) – Γκερέρο