«Πάρτι» τίτλου!

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος διέλυσε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-0 και σφράγισε και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Αυτό είναι το 7ο συνεχόμενο, 19ο στα τελευταία 21 χρόνια και συνολικά 44ο στην ιστορία του συλλόγου. Ο ΘΡΥΛΟΣ του ελληνικού ποδοσφαίρου απέδειξε περίτρανα για μια ακόμα φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα και κατέκτησε πανάξια και το φετινό τίτλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνδύασαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και χάρισαν πλούσιο θέαμα στους χιλιάδες ΓΑΥΡΟΥΣ που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο και δημιούργησαν πολλές φάσεις στα καρέ του Πασχαλάκη. Δύο γκολ για τον Θρύλο πέτυχε ο Ντε Λα Μπέγια (29’, 71’) και από ένα οι Μάριν (21’), Ντα Κόστα (24’) και Τσόρι (81’)

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στον επαναληπτικό με την ΑΕΚ, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή θα τα δώσει όλα για να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έκλεισαν στα καρέ του τον ΠΑΣ Γιάννινα και άρχισαν το... σφυροκόπημα!

Στο 3ο λεπτό ο Μάριν έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Φορτούνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 9’ ο Γερμανός μεσοεπιθετικός σέντραρε και πάλι από δεξιά, ο Σεμπά κατέβασε και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Πασχαλάκης έδιωξε μπροστά στον Ανσαριφάρντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιρανός επιθετικός συνδυάστηκε άψογα με τον Σεμπά και βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, αλλά ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του και υπέδειξε τον Ανσαριφάρντ σε θέση οφσάιντ. Στο 14’ ο Τζήλος έκλεισε τα μάτια σε καραμπινάτο πέναλτι! Ο Κοζορώνης τράβηξε και έριξε στο έδαφος τον Ρέτσο, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έκλεισε τα μάτια και έδειξε να συνεχιστεί η φάση.

3-0 με σούπερ ποδόσφαιρο!

Η πίεση του Ολυμπιακού έπιασε τόπο και στο 21΄άνοιξε το σκορ με τον Μάριν. Η φάση ξεκίνησε από τον Σεμπά, ο οποίος έκανε τη σέντρα στον Ρομαό, ο Αφρικανός έπιασε την κεφαλιά και ο Πασχαλάκης απέκρουσε, με την μπάλα να στρώνεται στον Μάριν, που με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0! Στο 24’ ο Θρύλος έκανε το 2-0 με τον Ντα Κόστα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι πρωταθλητές Ελλάδας και ο Μαροκινός με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη, γράφοντας το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με τον Ντε Λα Μπέγια. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σεμπά άδειασε τον αντίπαλό του και έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον Ισπανό αμυντικό να σουτάρει από κοντά για το 3-0.

Στο 31’ ο Ρομαό έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το 4-0, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε άψογα το φάουλ που είχαν κερδίσει οι «ερυθρόλευκοι», όμως, ο Πασχαλάκης «πέταξε» στο παραθυράκι της εστίας του και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 34’ ήταν σειρά του Μάρτινς να απειλήσει, όμως, το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 42’ ο Ανσαριφάρντ βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, όμως, πήγε πολύ πλάγια και ο πορτιέρο του ΠΑΣ απέκρουσε το σουτ του Ιρανού στράικερ.

«Μαγεία» και 5-0!

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Τάκης Λεμονής έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Τσόρι Ντομίνγκες και Ταρίκ Ελιουνούσι αντί των Κώστα Φορτούνη και Μάρκο Μάριν. Στο 50’ ο Αργεντινός εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 64’ ο Λεμονής προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Ντα Κόστα τραυματίστηκε και αποχώρησε. Τη θέση του πήρε ο Εστέμπαν Καμπιάσο, με τον Ρομαό να γυρνάει ως στόπερ. Στο 71’ ο Θρύλος πέτυχε ένα μαγικό γκολ και έκανε το 4-0! Η φάση ξεκίνησε από τον Τσόρι Ντομίνγκες, που έδωσε μια πανέμορφη πάσα στον Ελιουνούσι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη και «έσπασε» την μπάλα στον Ντε Λα Μπέγια, με τον Ισπανό να τη στέλνει στα δίχτυα και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι. Στο 81’ ο Μιχαήλ έκανε πεντακάθαρο χέρι, μετά το γύρισμα του Σεμπά και ο Τζήλος έδωσε πέναλτι. Ο Τσόρι Ντομίνγκες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Πασχαλάκη, γράφοντας το 5-0 για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» χάρισαν θέαμα στους ΓΑΥΡΟΥΣ και σφράγισαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Καπίνο, Ρομαό, Ντα Κόστα (64' Καμπιάσο), Φορτούνης (46' Ντομίνγκες), Μαρίν (46' Ελιονούσι), Ανσαριφάρντ, Ντε Λα Μπέγια, Μάρτινς, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Σεμπά

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Κούτρης, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (68' Ναδάλες), Γιάκος, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Νικολιάς (89' Καρανίκας), Βιντάλ (46' Μαμπουλού).