Ποδαρικό με τρίμπαλο...!

Ο Ολυμπιακός σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο στο φετινό πρωτάθλημα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρντο, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε και έδωσε ασίστ, οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν 3-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και έφτασαν στο ασύλληπτο «16 στα 16» στη Super League. Ετσι ισοφάρισαν το δικό τους αντίστοιχο σερί νικών από τη σεζόν 2005-’06 (τότε βέβαια το σερί δεν «έτρεξε» από την αρχή του πρωταθλήματος), όταν στην τεχνική τους ηγεσία βρισκόταν ο Τροντ Σόλιντ.

Ολά τα… λεφτά ήταν το δεύτερο ημίχρονο, όταν οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με τον Τσόρι Ντομίνγκες (56′), ισοφαρίστηκαν από τον Ρισβάνη (63′), αλλά πήραν το «τρίποντο» με τον Πάρντο να σκοράρει (73′) και να δίνει ασίστ στον Ιντέγε (79′).

ΤΟ ΜΑΤΣ: Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, με κακό ρυθμό. Ο Ολυμπιακός είχε τη κατοχή της μπάλας και ο Πανιώνιος προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Σε μια από αυτές θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως ο Βιγιάλμπα έστειλε την μπάλα άουτ, σε κοντινό σουτ στο 20′. Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν τις περισσότερες επιθετικές τους προσπάθειες με σουτ έξω απ” την περιοχή, θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 39′. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιντέγε πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και γύρισε την μπάλα στο δεύτερο, όπου ο Κασάμι με νέα κεφαλιά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βελτιώθηκε πάρα πολύ και κατάφερε να προηγηθεί (1-0) στο 56′. Ο εξαιρετικός Φορτούνης συνεργάστηκε με τον Ιντέγε και με μια σόλο προσπάθεια στη συνέχεια έδωσε ασίστ στον Τσόρι Ντομίνγκες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πανιώνιος, όμως είχε απάντηση και επτά λεπτά αργότερα (63′) έφτασε στο 1-1. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή του ΡΟμπέρτο και ισοφάρισε!

Παρ” όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ούτε στιγμή τον έλεγχο και γρήγορα δικαιώθηκαν. Σε αυτό βοήθησε και η ταχύτατη αντίδραση του Μάρκο Σίλβα, ο οποίος έκανε την ομάδα του πιο επιθετική, βάζοντας τον Πάρντο στη θέση του Κασάμι και αλλάζοντας το σχήμα (από 4-2-3-1 σε 4-1-4-1).

Στο 71′ ο Πάρντο με χαμηλή πάσα βρήκε τον αμαρκάριστο Σαλίνο στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά ο τελευταίος την έστειλε την μπάλα άουτ! Δυο λεπτά αργότερα (73′), όμως, έκανε τη… δουλειά ένας νεοεισελθών. Ο Φελίπε Πάρντο βρισκόταν στην κατάλληλη θέση και μετά από ένα σουτ του Φορτούνη στο δοκάρι (σε φάση διαρκέιας, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσόρι) και την ολιγωρία του Ρισβάνη, ο Κολομβιανός την έστειλε στα δίχτυα (2-1). Αυτό ήταν το παρθενικό του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Ο Πάρντο δεν σταμάτησε εκεί και λίγο αργότερα (79′) φρόντισε να «κλειδώσει» τη νίκη. Πως; Με εξαιρετική χαμηλή μπαλιά από δεξιά στον Ιντεγε, ο οποίος πλάσαρε τον Διούδη διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
ΣΚΟΡΕΡ: 63′ Ρισβάνης – 56′ Ντομίνγκες, 73′ Πάρντο, 79′ Ιντέγε

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Κυριάκο Μαρκενίδη (Μακεδονίας) και Δημήτρη Βερρή (Λέσβου). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας). Σε γενικές γραμμές ήταν μια καλή διαιτησία. Το σημαντικότερο λάθος ήταν μια υπόδειξη οφσάιντ εις βάρος του Ανσαριφάρντ, ο οποίος όμως δεν έφευγε απέναντι από τον Ρομπέρτο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Οικονόμου, 58′ Βιγιάλμπα, 86′ Σιώπης, 90′ Μητρόπουλος – 36′ Σαλίνο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Η επιλογή ανάμεσα σε Κώστα Φορτούνη και Φελίπε Πάρντο είναι δύσκολη. Θα επιλέξουμε, όμως, τον δεύτερο, μιας και μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, σημείωσε το δεύτερο γκολ και δημιούργησε το τρίτο της ομάδας του (Ιντέγε). Ο Φορτούνης, πάντως, ήταν στην ουσία ο δημιουργός των δυο πρώτων γκολ του Ολυμπιακού.