Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Πρωταθλητής ξανά

Το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και 4ο συνεχόμενο πανηγυρίζει από σήμερα το απόγευμα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στο άδειο λόγω τιμωρίας Γ. Καραϊσκάκης με 2-0 επί του Πανθρακικού, κατακτώντας και μαθηματικά τον τίτλο, ενώ απομένουν ακόμα 5 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Μίτσελ παρέταξε την ομάδα του με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και τους Χολέμπας, Αβραάμ Παπαδόπουλου, Παπάζογλου, Μιγκέλ Τόρες από αριστερά προς τα δεξιά στην τετράδα της άμυνας. Στο κέντρο βρίσκονταν οι Σάμαρης και Μανιάτης με τον Κάμπελ να κινείται δεξιά και τον Ερνάν Πέρεζ αριστερά. Στην επίθεση αγωνίστηκε ο Νέλσον Βαλντέζ με τον Τσόρι Ντομίνγκεζ να κινείται πίσω του σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, μην επιτρέποντας στον Πανθρακικό να τον απειλήσει. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ρομπέρτο ήταν απλός θεατής του αγώνα, χωρίς να χρειαστεί να επέμβει σε κάποια φάση.

Από την άλλη πλευρά του γηπέδου, οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν με αρκετές πάσες και καλή κυκλοφορία της μπάλας να τρυπήσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Πότε όμως οι αμυντικοί και πότε ο τερματοφύλακας Αθανασιάδης κατάφερναν να αναχαιτίζουν τις επιθετικές προσπάθειες των Πειραιωτών (κυρίως με τα σουτ του Χολέμπας και του Μανιάτη).

Στο 35ο λεπτό, η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα. Ο Τσόρι Ντομίνγκες εκτέλεσε φάουλ, ο Βαλντέζ κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή άνοιξε το σκορ, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το μόνο που άλλαξε σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες στις δύο ομάδες, καθώς ο αρχηγός του Πανθρακικού Αχιλλέας Σαρακατσάνος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 41’ για άτσαλο μαρκάρισμα στον σκόρερ Βαλντέζ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσουν και να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ. Με κυριότερες ευκαιρίες αυτές του Τσόρι Ντομίνγκεζ (δοκάρι με την έναρξη του ημιχρόνου) και του Παπάζογλου (δύο κεφαλιές στο 68’ και το 76’ από ισάριθμα κόρνερ) προσπάθησαν να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Τελικά κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ στο ματς όταν ο Κάμπελ ανατράπηκε εντός περιοχής στο 88’ από τον Μπεν Σαμπατ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φουστέρ, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα στο 57’ στη θέση του Πέρεζ, και ευστοχώντας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα και ετοιμάζεται για τον επαναληπτικό του Μάντσεστερ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπούλης