Το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι έλαβε τέλος

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Λισαβόνα, όπου γνώρισε την ήττα από την Σπόρτινγκ με 3-1, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ήττα από την πορτογαλική ομάδα έμειναν οριστικά στην 4ηθέση του ομίλου και αποχαιρέτησαν την Ευρώπη. Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή θα προσπαθήσουν στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων να κερδίσουν την Γιουβέντους στον Ναό και να ολοκληρώσουν με ψηλά το κεφάλι τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Το έργο του Θρύλου ήταν δύσκολο από την αρχή, καθώς η κλήρωση τον έστειλε πάνω σε πραγματικά μεγαθήρια, όπως η Γιουβέντους και η Μπαρτσελόνα. Το κακό ξεκίνημα στον όμιλο δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση, με αποτέλεσμα να θέλει μόνο νίκη στην Πορτογαλία. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν στο «Ζοζέ Αλβαλάδε», αλλά δεν τα κατάφεραν και πλέον θα ψάξουν τη νίκη κόντρα στην Γιουβέντους για τον κόσμο τους και το γόητρό τους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας στο αποψινό παιχνίδι στάθηκαν πολύ καλά μέχρι το 40’, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκαν δύο γκολ και εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το 3-0, όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα παράτησαν και στο 86’ πέτυχαν το μοναδικό τους γκολ με τον Βάντις Οτζίτζα Οφόε.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τον Προτό κάτω από τα δοκάρια και τους Ενγκελς, Μποτία, Φιγκέιρας και Κούτρη στην τετράδα της άμυνας. Στα χαφ ήταν οι Ζιλέ, Ρομαό και Ταχτσίδης, με τους Πάρντο και Καρσελά στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Μπροστά μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κώστας Φορτούνης. Ο Τάκης Λεμονής ήθελε οι «ερυθρόλευκοι» να «βραχυκυκλώσουν» τους γηπεδούχους και να χτυπήσουν στην κόντρα με τους ταχύτατους μεσοεπιθετικούς τους. Οι Πορτογάλοι πάντως ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο 3ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Αντρέ Πίντο. Ο αμυντικός της Σπόρτινγκ σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Προτό απέκρουσε και έδειξε για μια ακόμα φορά τη σπουδαία του κλάση. Ο Βέλγος πορτιέρο ακούμπησε όσο έπρεπε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Ντοστ, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.

Ισορρόπησαν οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός μετά τα πρώτα λεπτά ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 19’ δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στα καρέ της Σπόρτινγκ. Ο Φιγκέιρας ανέβηκε από τη δεξιά πλευρά και γύρισε στον Πάρντο, ο οποίος σούταρε στην κίνηση, αλλά δεν το έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Πάρντο «είδε» ωραία τον Καρσελά, αυτός μπήκε στην περιοχή, αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς της Σπόρτινγκ. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Κούτρη και αυτός σέντραρε από αριστερά, αλλά ο Ρουί Πατρίτσιο βγήκε και μπλόκαρε. Στο 26’ ο 22χρονος μπακ δοκίμασε από μακριά το πόδι του, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ μπλόκαρε.

Λάθη και 2-0…

Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες στο 0-0, ωστόσο, μια στιγμή αδράνειας της «ερυθρόλευκης» άμυνας ήταν αρκετή για να ανοίξουν το σκορ οι Πορτογάλοι. Στο 40’ ο Τζέλσον Μαρτίνς έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπας Ντοστ και αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Το γκολ του Ολλανδού αποσυντόνισε τους παίκτες του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα στο 43’ να δεχθούν και δεύτερο γκολ από τον Μπρούνο Σέζαρ. Ο Βραζιλιάνος έκλεψε την μπάλα από τον Κούτρη και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Αλλαγές από τον Λεμονή

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τάκης Λεμονής προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, βάζοντας τον Σεμπά στη θέση του Καρσελά. Στο 57’ ο προπονητής του Ολυμπιακού προχώρησε στη δεύτερη αλλαγή του, ρίχνοντας τον Τζούρτζεβιτς στον αγωνιστικό χώρο αντί του Φορτούνη. Στο 64’ οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στην επανάληψη. Ο Σεμπά βρήκε στην καρδιά της περιοχής τον Ενγκελς, αυτός πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν την έπιασε όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.  Ενα λεπτό αργότερα ο Λεμονής ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Οτζίτζα να παίρνει τη θέση του Ταχτσίδη. Στο 66’, ωστόσο, οι Πορτογάλοι πέτυχαν τρίτο γκολ με τον Μπας Ντοστ.  Ο Ολλανδός πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι και νίκησε τον Προτό για το 3-0. Ο Βέλγος πορτιέρο προσπάθησε να διώξει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Σκόραρε ο Οτζίτζα

Τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 86’ μείωσαν σε 3-1 με τον Οτζίτα. Ο Φιγκέιρας προωθήθηκε από δεξιά, γύρισε στο ύψος της περιοχής τον Βέλγο μέσο, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρουί Πατρίτσιο. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το 3-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Σπόρτινγκ (Ζόρζε Ζεσούς): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι (Ριστόβσκι 85′), Αντρέ Πίντο, Ματιέ (Φιγκεϊρέδο 77′), Κοεντράο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάγλια, Ζέλσον Μαρτίνς, Μπρούνο Σέζαρ (Ματέους 90′), Μπρούνο Φερνάντες, Ντοστ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (Οτζίτζα 65′), Ζιλέ, Καρσελά (Σεμπά 46′), Πάρντο, Φορτούνης (Τζούρτζεβιτς 57′)

πηγή: gavros.gr