Ξανά στο +6 ο Ολυμπιακός

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο "Γ. Καραϊσκάκης", με μοναδικό ζητούμενο τη νίκη που θα επαναφέρει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα.

Ωστόσο ο Βούζας στην προσπάθειά του να... χωρέσει όλους τους "παραγκωνισμένους" παίκτες στην 11άδα παρέταξε ένα σχήμα χωρίς καθαρό επιθετικό. Τσόρι, Ανδρούτσος, Μάριν και Φορτούνης ήταν η επιθετική τετράδα με έναν παίκτη σαν "ψευτοεννιάρι" και τους άλλους να εναλλάσσονται από πίσω του.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα και απείλησε δυο φορές με πλαγιοκοπήσεις του Λημνιού (6' και 11') από αριστερά με μοναδικό κέρδος όμως δυο κόρνερ. Οι "ερυθρόλευκοι" απάντησαν με ένα πολύ καλό σουτ του Φορτούνη που... έγλυψε το αριστερό δοκάρι ρου Γκορμπούνοφ (12') και με τον Τσόρι να μη μπορεί εξ επαφής να κάνει γκολ, συρτή σέντρα του Ντε Λα Μπέγια (13').

Το επόμενο 20λεπτο δεν είχε κάποια ευκαιρία με την "μπαλαδόρικη" ενδεκάδα του Ολυμπιακού να κρατά την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και πάλι. Ότι δεν κατάφερε στο ανεπανάληπτο τετ α τετ ο Ανδρούτσος στο 35' το έκανε ο Ντα Κόστα στο 36'. Φαλτσαριστή σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και το 1-0 ήταν γεγονός, σκορ που παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη και πάλι ο Ατρόμητος απείλησε πρώτος όμως ο Πλατέλλας δεν κατάφερε να νικήσει τον Λεάλι. Κάπου εκεί ο Βούζας έκανε πιο ορθολογική τη διάταξη περνώντας τον Ανσαριφάρντ αντί του Τσόρι Ντομίνγκες σαν καθαρό πλέον επιθετικό. Ο Ιρανός τον δικαίωσε άμεσα αφού μετά από συνδυασμό των Ανδρούτσου και Φορτούνη έκανε το 2-0 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 75' ο Ατρόμητος υπενθύμισε πως παίζει και αυτός σήμερα, όταν ο Ντάουντα έκανε κάθετη κίνηση αλλά στο τετ α τετ προ του Λεάλι, νικήθηκε από τον Ιταλό. Στο 82' ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους. Μετά από μια ωραία "χτισμένη" επίθεση, ο Ανδρούστος απέτυχε δις από το ένα μέτρο να νικήσει τον πεσμένο Γκορμπούνοφ που με αυτοθυσία κράτησε το 2-0.

Στο 90', στην τελευταία φάση του αγώνα, παρά το κρύο και την... απραξία ο Λεάλι ήταν ετοιμοπόλεμος και με ωραίο πλονζόν χαμηλά στην αριστερή του γωνία, είπε "όχι" σε φάουλ του Ούμπιντες. 2-0 το τελικό σκορ σε ένα ματς με πολλά κέρδη. Βαθμολογικά, ψυχολογίας και παικτών που τουλάχιστον για τη Super League μπορούν εύκολα να κάνουν τη διαφορά...

Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Ντα Κόστα, Φορτούνης, Ντομίνγκες (Ανσαριφάρντ 59'), Μάριν (Ελιουνούσι 65'), Καμπιάσο (Μπουχαλάκης 73'), Ντε Λα Μπέγια, Μάρτινς, Ανδρούτσος, Παρέδες, Ρέτσος

ΑΤΡΟΜΗΤΟς: Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Ούμπιδες, Τόνσο (Βασιλείου 74'), Ζησόπουλος, Πλατέλλας (Ντιγκινί 66'), Μανιάτης, Ντάουντα, Λημνιός (Λε Ταλέκ 83'), Κατράνης