Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Άδοξος αποκλεισμός

Με τον Λεάλι να κάνει τρία δώρα στους Τούρκους αλλά και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα από το 39', η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με σκορ 4-1 από την Μπεσίκτας και αποκλείστηκε από το Europa League.

Ύστερα από ένα εφιαλτικό 20λεπτο όταν και έχανε με 2-0, ο Ολυμπιακός με γκολ του Ελιουνούσι και την κόκκινη του Αμπουμπακάρρ είχε το ματς στα πόδια του ψάχνοντας ένα γκολ. Μετά από τραγικά ατομικά λάθη όμως οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να διασυρθούν με το βαρύ 4-1...

Το ματς

Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα στην "καυτή" και εκκωφαντική Besiktas Arena. Τα πρώτα 25 λεπτά ήταν εφιαλτικά για την ομάδα του Βασίλη Βούζα. Στο 7' ο Κουαρέσμα απείλησε με φάουλ που εξουδετέρωσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Λεάλι.

Όλα όμως έδειχναν ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι και έγινε όταν στο 10' τρία απανωτά λάθη από τους "ερυθρολευκους" στο 11' έδωσαν την ευκαιρία μετά από φάση διαρκείας στον Αμπουμπακάρ να σκοράρει με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Ταλίσκα. Σαστισμένος ο Ολυμπιακός, αδυνατούσε να αλλάξει τρίτη πάσα. Το ματς... μύριζε διασυρμό όταν στο 22΄ ο Μπάμπελ έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και σούταρε νικώντας τον Λεάλι για το 2-0 με τον Ιταλό να αντιδρά αργά έχοντας περιορισμένο οπτικό πεδίο.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη οργανωμένη του αντεπίθεση βρήκαν γκολ! Στο 31' ο Σισοκό με σέντρα στην κίνηση βρήκε τον Ελιουνούσι στα όρια της μικρής περιοχής και ο Νορβηγός με ένα βολ πλανέ (επωφελούμενος και από μια κόντρα) έκανε το 2-1. Το γκολ "χάλασε" το μυαλό των "Μαύρων Αετών" με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία του ματς και να κυκλοφορεί αυτός την μπάλα. Η κατάσταση... γυρισε εντελώς μετά την αποβολή του σκόρερ Αμπουμπακάρ στο 38' με απευθείας κόκκινη για κουτουλιά εκτός φάσης στον Ρέτσο.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Μπεσίκτας ταμπουρώθηκε για να κρατησει το 2-1 και όλα έδειχναν ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο και μια "χρυσή" ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να προκριθεί στους "8" του Europa League.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ήταν αναμενόμενα κυριαρχος. Με την Μπεσίκτας οχυρωμένη στο δικό της μισό, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν την κατοχή της μπάλας και έψαχναν τρόπους μα απειλήσουν την εστία του Φάμπρι. Το κατάφεραν στο 58', όταν από φάουλ του φορτούνη από πολύ πλάγια, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και ανάγκασε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Με ένα ιδιότυπο 6-3-0 οι Τούρκοι και με τον Βούζα να ρίχνει στη μάχη τον Μάριν αντί του Καμπιάσο αλλά και τον Σεμπά, ο Ολυμπιακός τα έπαιζε όλα για όλα πλέον στο τελευταίο μισάωρο. Αντί για αυτό ο Μπάμπελ έκανε το 3-1 , βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα πρόκρισης των Πειραιωτών στο 75'. Ο Ολλανδός νίκησε στον αέρα τον Ρέτσο, κατέβασε τη μπάλα και μετά από έναν ελιγμό νίκησε με σουτ τον Λεάλι που φέρει τεράστια ευθύνη για το γκολ.

Παραιτημένος ο Ολυμπιακός τελικά γνώρισε τον διασυρμό αφού στο 84' ο Τοσούν έκανε το 4-1 μετά από πάσα του Ταλίσκα. Σε ένα... ροκ ματς ο Ολυμπιακός άγγιξε την πρόκριση και κατάφερε να γνωρίσει βαριά ήττα με 4-1 και αποκλεισμό μς 5-2 στο σύνολο, κάνωντας τη διαδρομή από την κόλαση στον παράδεισο και πάλι πίσω μέσα σε 90 λεπτά.

Οι Συνθέσεις

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι - Γκονούλ, Μίτροβιτς,Τόσιτς, Αντριάνο - Χάτσινσον, Όζιακουπ - Μπάμπελ, Ταλίσκα, Κουαρέσμα - Αμπουμπακάρ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι - Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό - Καμπιάσο, Ρομαό - Ελιουνούσι, Φορτούνης, Μανθάτης - Ανσαριφάρντ