Άνετος κι ωραίος ο Ολυμπιακός!

Πέρασε... αέρα από την Λιβαδειά παίζοντας μπαλάρα ο Ολυμπιακός!
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακοί, έπαιξαν στρωτό ποδόσφαιρο και έβγαλαν μπόλικη διάθεση στο χορτάρι όντας δύο ταχύτητες πάνω από τους αντιπάλους τους. Επικράτησαν... μόνο με 2-0 του Λεβαδειακού και έφτασαν στην τρίτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Φορτούνης άνοιξε τον... χορό των γκολ για τους Πειραιώτες στο 7ο λεπτό, με τον Γκερέρο να σκοράρει στο 50’ για το τελικό αποτέλεσμα. Έφτιαξαν και έχασαν μπόλικες ευκαιρίες οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν σε μεγάλη μέρα τους Φορτούνη, Ποντένσε, Λάζαρο και Ομάρ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μπουχαλάκη, δεν υστέρησε κανένας παίκτης των φιλοξενούμενων!

Φοβερή ατμόσφαιρα από τους αρκετούς φίλους του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στην Λιβαδειά, έσπρωξαν την ομάδα τους στην εύκολη νίκη.

Έτσι ξεκίνησαν
Φουλ αμυντικά και με διάταξη 5-3-2 παρέταξε τον Λεβαδειακό ο Τζουζέπε Σανίνο. Ο Μπάγιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Καραχάλιο, Ζησόπουλο, Ανγκουά, Λιάγκα και Παντελιάδη να αποτελούν την πεντάδα στην άμυνα. Ο Όμο κλασσικό «εξάρι», με τους Στανόγεβιτς, Γιακουμάκη δίπλα του. Στην επίθεση ήταν οι Νανγκίς και Ιωαννίδης.

Με το κλασσικό 4-2-3-1 από την άλλη μεριά επέλεξε να κατεβάσει τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα στην υπεράσπιση της εστίας με τους Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρη στην αμυντική γραμμή. Μπουχαλάκης και Γκιγέρμε το δίδυμο στον άξονα, με τους Ποντένσε και Λάζαρο στα πλάγια. Ο Φορτούνης είχε ελεύθερο ρόλο και κινούνταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γκερέρο.

Το ματς
Με τα... μπούνια μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό. Μάλιστα, κατάφεραν να βρουν και τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 2ο λεπτό αλλά το γκολ του Μπουχαλάκη δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ του Λάζαρου στον Ανγκουά. Ο Ολυμπιακός πίεζε φουλ, κέρδιζε το ένα κόρνερ μετά το άλλο, ενώ «φόρτωνε» με παίκτες την πλευρά του Παντελιάδη. Από εκεί προήλθε και το γκολ των Πειραιωτών στο 7ο λεπτό με τον Γκερέρο να γυρίζει στον Φορτούνη και τον Έλληνα άσσο να σκοράρει από κοντά, με την μπάλα να βρίσκει και στον Λιάγκα!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει το γρήγορο γκολ, είχαν αποβάλει το άγχος από πάνω τους και έπαιζαν ακόμη πιο ελεύθερα. Έβγαζαν στο χορτάρι ωραίες συνεργασίες και αυτοματισμούς, έπαιζαν στρωτό ποδόσφαιρο και δεν άφηναν τους γηπεδούχους να πάρουν... ανάσα! Ο Μπουχαλάκης στο 12΄ απείλησε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάγιτς ενώ σε διάστημα πέντε λεπτών (23’-27’), οι Πειραιώτες έφτιαξαν δύο μεγάλες φάσεις για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Σισέ και Γκερέρο, όμως, από πλεονεκτικές θέσεις κατάφεραν να μην βρουν εστία, με τον Λεβαδειακό να... γλιτώνει! Δευτερόλεπτα μετά, πάντως, οι Βοιωτοί έφτιαξαν την μοναδική καλή στιγμή τους στο ματς με τον Σα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Στανόγεβιτς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ακόμη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους», η οποία ήταν προϊόν ακόμη μιας εξαιρετικής ομαδικής προσπάθειας αλλά ο προωθημένος Σισέ είδε το τελείωμά του να βρίσκει στον Λιάγκα και να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το... γκάζι και συνέχιζαν να είναι κυρίαρχοι σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου. Προειδοποίησαν την αδιόρθωτη άμυνα του Λεβαδειακού, που βρέθηκε σε κάκιστη κατάσταση σε όλο το ματς, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπουχαλάκη στο 49’. Ο Μπάγιτς δεν του επέτρεψε όμως να σκοράρει. Δευτερόλεπτα αργότερα, πάντως, ο πορτιέρε των γηπεδούχων δεν ήταν δυνατόν να... νικήσει και τον Γκερέρο, ο οποίος με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας για το 2-0.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε πάρει αέρα δύο τερμάτων και είχε καθαρίσει ουσιαστικά το ματς. Αυτό το γεγονός την απελευθέρωσε ακόμη περισσότερο, με τους Πειραιώτες να αποδίδουν εξαιρετικά και στο δεύτερο μέρος. Ο Ποντένσε έχασε την ευκαιρία στο 54’ να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Μπουχαλάκης δύο λεπτά μετά νικήθηκε ξανά από τον Μπάγιτς. Μια φάση του Λεβαδειακού με τον Ιωαννίδη ήταν μια μικρή αλλαγή... σκηνικού σε όσα βλέπαμε στον αγώνα, ενώ στο 64’ ο Γκερέρο δεν κατάφερε να πετύχει το δέυτερο προσωπικό του τέρμα στο μτς. Ο Μαρτίνς έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μασούρα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην Σούπερ Λίγκα, ενώ χρησιμοποίησε και τον Νάτχο αντί του Φορτούνη, που αποθεώθηκε κατά την αλλαγή του.

Η αλήθεια είναι, πάντως, πως στο τελευταίο εικοσάλεπτο το τέμπο του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να βγάζουν διάθεση αλλά ήταν κουρασμένοι και δημιούργησαν λίγες ευκαιρίες προς την εστία του Μπάγιτς, ο οποίοπς στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης αρνήθηκε στον Μασούρα το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Ολυμπιακού, πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση στο διαγώνιο σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού, κρατώντας μέχρι το φινάλε το σκορ σε... χαμηλά επίπεδα.

Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς - Καραχάλιος, Ζησόπουλος, Ανγκουά (73’ Ντιόγκο), Λιάγκας, Παντελιάδης - Όμο, Στανόγεβιτς, Γιακουμάκης – Ιωαννίδης (74’ Μαρκόφσκι), Νανγκίς (62’ Σαβαντογκό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης - Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης – Λάζαρος (68’ Μασούρας), Φορτούνης (81’ Νάτχο), Ποντένσε – Γκερέρο (90’+2’ Χασάν).

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)