Έχασε αλλά το γυρνάει στο Καραϊσκάκη(vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 από την Αντερλεχτ στις Βρυξέλλες, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του Europa League, με γκολ του Εμποτζί (68′), ο οποίος αξιοποίησε το κακό διώξιμο του Ρμπέρτο, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπίτνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και το τελικό αποτέλεσμα τούς «αδικεί». Είχαν δοκάρι με τον Ιντέγε (9′), ενώ κακώς δεν τούς δόθηκε πέναλτι, σε χέρι του Οκάκα, ύστερα από κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, στο 33′.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Ιδιαίτερα στα πρώτα 15 λεπτά ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά γρήγορος και οι δυο άμυνες δεν «πατούσαν» καλά. Στο 6′ ο Ντουρμάζ έδωσε… πάσα στον Ντούρισιτς, ο οποίος μπήκε μόνος στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, με τον Ρομπέρτο να εξουδετερώνει. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και σέντρα προς τον Οκάκα, ο τελευταίος πήρε την κεφαλιά από κοντά και η μπάλα πέρασε άουτ. Η ελληνική ομάδα απάντησε δημιουργώντας την πρώτη της ευκαιρία στο 7′, με τον Ιντέγε να βγαίνει απέναντι απ” τον Προτό, από πλάγια θέση, και να σουτάρει άουτ. Ο Σουηδός εξτρέμ πήγε να… πάρει το αίμα του πίσω για το σοβαρό του λάθος στο 9′. «Τσίμπησε» καταπληκτικά την μπάλα από δεξιά και μπήκε στην περιοχή, γύρισε παράλληλα στον Ιντέγε, ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι!

Στο 21′ ο Ντουρμάζ έκανε μια… σόλο προσπάθεια από αριστερά, συνέκλινε και σούταρε (απ” έξω απ” την περιοχή) με το δεξί, άουτ. Οι Βέλγοι απείλησαν εκ νέου με τον Τζούρισιτς, δυο λεπτά αργότερα (23′), όταν «άδειασε» τον Ντα Κόστα και σούταρε από θέση μέσα-δεξιά στην περιοχή, με τον Ρομπέρτο να διώχνει εκ νέου! Στο 30′ η γρήγορη εναλλαγή της μπάλας έβγαλε σε πολύ καλή θέση τον Πρατ, ξανά στην «πλάτη» των Μαζουακού (αριστερός μπακ) και Ντα Κόστα (αριστερός στόπερ), ο Βέλγος σούταρε, αλλά ο Ρομπέρτο ήταν ξανά εκεί.

Στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε και οι δυο ομάδες πήγαν στην «ανάπαυλα» χωρίς σκορ (0-0).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ντουρμάζ και Φορτούνης συνδυάστηκαν άψογα στο 47′, η μπάλα έφτασε στον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος μόνος του από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ! Στο 55′ ο Σεμπά κλέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ντουρμάζ το εκτέλεσε απευθείας και ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή. Ετσι το «πλήρωσαν» δεχόμενοι γκολ στο 68′. Ο Μπίτνερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρομπέρτο έκανε πολύ κακό διώξιμο της μπάλας (προς τα πίσω!) και ο Εμποτζί έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία (1-0).

Ηταν ένα σοκ για τους φιλοξενούμενους, ιδιαίτερα από τη στιγμή που αυτό το τέρμα ήρθε κόντρα στη ροή του ματς. Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει και έτσι ήρθε η ήττα. Μάλιστα, στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ» έκαναν την εμφάνισή τους και… ελληνικά φαινόμενα, καθώς στο γκολ των γηπεδούχων ο δεύτερος διαιτητής είχε αντίθετη άποψη (τελικά πήρε τη φάση πάνω του ο πρώτος ρέφερι) και έπεσαν αντικείμενα. Στα τελευταία λεπτά, στο πλαίσιο των καθυστερήσεων, εξαφανίστηκαν τα ball boys!

ΣΚΟΡΕΡ: 68′ Εμποτζί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Σαλίνο, 34′ Ζντιέλαρ, 59′ Ντα Κόστα, 66′ Σεμπά, 82′ Μαζουακού – 24′ Ντεφούρ, 46′ Ντεσχάκτ