Έμεινε στο 2-2 στα Περιβόλια

Τις αδυναμίες του Ολυμπιακού έδειξε η ισοπαλία στα «Περιβόλια» κόντρα στον Πλατανιά με 2-2 για την εξ’ αναβολής 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας! Οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν εκτεθειμένοι από τον Βιάνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γιακουμάκης.

Το ματς

Ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε στα «Περιβόλια», ανάμεσα σε Πλατανιά και Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι βγήκαν με γκολ από τα αποδυτήρια στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 4’ άνοιξαν το σκορ με τον Ιντέγε Μπράουν!

Στο 3’ από γύρισμα του Φορτούνη ο Νιγηριανός έκανε πλασέ στην κίνηση, όμως ο Σωτηρίου με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε και το γκολ για τους Πειραιώτες. Ο Μπανανά έκανε κακή απομάκρυνση πάνω στον Ιντέγε που απλά έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-0.

Το βράδυ έμοιαζε να εξελίσσεται εύκολο για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο καθώς μόλις στην δεύτερη ευκαιρία τους στο ματς έκαναν το 2-0 με τον Ιντέγε να σκοράρει και πάλι. Στο 13' λοιπόν , ύστερα από κάθετη του Μάριν και όμορφο γύρισμα του Ντε λα Μπέγια από τα αριστερά, ο Νιγηριανός στράικερ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό και λίγες φάσεις, μέχρι που μπήκαν και οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι. Στο 36’ ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος από το καλοκαίρι θα αγωνίζεται με τη φανέλα της ΑΕΚ (έχει υπογράψει πενταετές συμβόλαιο) με μια προσωπική ενέργεια άφησε εκτεθειμένο τον Βιάνα που γύρισε στην πλάτη του και με σουτ μείωσε για τον Πλατανιά σε 1-2.

Μετά από τρία λεπτά (στο 39’) ο Γιακουμάκης έκανε το ένα-δύο με τον Μανούσο και βγήκε τετ α τετ με τον Λεάλι που τον ανέτρεψε! Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ των "ερυθρολεύκων". Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανούσος που ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-2. Αυτό ήταν και το σκορ ενός εντυπωσιακού πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς συνέχισε να εκθέτει την άμυνα του Ολυμπιακού! Στο 53' ο Μανούσος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, από μπαλιά του Γιακουμάκη που ξεκίνησε την προσπάθεια πίσω από τη σέντρα, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Οι πρωταθλητές αντέδρασαν στη συνέχεια όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στην φάση του 68ου λεπτού. Από λάθος του Κάργα, ο Μανθάτης επωφελήθηκε μπήκε στην περιοχή και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του . Ο Πλατανιάς απάντησε και πάλι με τον Γιακουμάκη στο 72’, που πέρασε τον Βιάνα, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 85’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς! Ο Ιντέγε βγήκε στην κόντρα σε τετ α τετ με τον Σωτηρίου, όμως ο γκολκίπερ του Πλατανιά μπλόκαρε το πλασέ του Νιγηριανού και κράτησε την ισοπαλία για την ομάδα του. Τελικό σκορ στα Περιβόλια, Πλατανιάς-Ολυμπιακός 2-2.

Οι συνθέσεις :

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός(74’ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα(68’ Γιορέντε), Μανούσος(85’ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς(81’ Μπουχαάκης), Φορτούνης, Μανθάτης(71’ Καρντόσο), Μάριν(61’ Ανδρούτσος), Ιντέγε

Πηγή: sportotal.gr