Έριξε τεσσάρα με ξέσπασμα

Ένας... αφηνιασμένος Ολυμπιακός διέλυσε τον Λεβαδειακό, που αντιστάθηκε, μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος με 4-0 για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης». Συγκεκριμένα το παιχνίδι αυτό ήταν από τα λίγα που ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ακριβώς χρειάζεται για να φτάσει στο γκολ. Όταν έφτανε όμως είτε έκανε λάθος στη τελική πάσα είτε αστοχούσε.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν επιθέσεις με όλους τους τρόπους, πατούσαν συνέχεια στην περιοχή του Λεβαδειακού αλλά την τελευταία στιγμή έχαναν το γκολ. Μάλιστα όσο ο χρόνος περνούσε και το γκολ δεν ερχόταν, ερχόταν το άγχος.

Ο Ολυμιακός χτύπησε για πρώτη φορά με τον Φορτούνη στο 4’, όμως ο Ναμάσκο απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του. Στην συνέχεια οι επιθέσεις από τους Πειραιώτες έπεφταν κατά ριπάς στην εστία του Λεβαδειακού, αλλά ο Ναμάσκο έμοιαζε απροσπέλαστος στο πρώτο ημίχρονο. Ακόμα και στην ευκαιρία του Ιντέγε που κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα και να πλασάρει, όμως απομάκρυνε ο Μουλόπουλος πάνω στην γραμμή.

Το Φάληρο είχε κατηφόρα, και ο Ολυμπιακός ανά λεπτό είχε και τελική. Η μεγαλύτερη εξ αυτών ήρθε στο 40’, αλλά ο Ναμάσκο απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ στο φαλτσαριστό σουτ του Σεμπά. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο μηδέν και τον Ολυμπιακό να μην πιστεύει πόσες ευκαιρίες έχασε.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 48’ επιτέλους ήρθε το γκολ για τους «ερυθρόλευκους». Ο Ιντέγε με φοβερό ανάποδο ψαλίδι νικάει τον Ναμάσκο για το 1-0! Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 52’ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Φορτούνης ΄βγαλε τη σέντρα, ο Ιντέγε πήρε την κεφαλιά, όμως ο Γουόν αλλοίωσε την πορεία της μπάλας.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως σε δύο περιπτώσεις που βγήκε απέναντι από τον Λεάλι δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο. Αρχικά, ένα κακό πλασέ του Μάντζιου στο 57΄που απομάκρυνε εύκολα ο Ιταλός γκολκίπερ και στην συνέχεια ένα τετ α τετ του Γιακουμάκη στο 61’ που έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς! Στο 70’ ο Μιλιβόγεβιτς με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής νικάει τον Ναμάσκο για το 2-0 και στο 71’ από την σέντρα των Βοιωτών, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σεμπά έδωσε την μπάλα στον Φορτούνη και αυτός με πλασέ στην κίνησε "τελειώνει" το ματς. Στο 74’ ο Ιντέγε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από την σέντρα του Ντε λα Μπέγια πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Ναμάσκο για το 4-0!

Στο 79’ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μια καλή στιγμή να πετύχει άλλο ένα γκολ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι έπειτα από σουτ του Πάρντο. Τελικό σκορ 4-0, που αρχίζει και γίνεται αγαπημένο σκορ για τους Πειραιώτες.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς(74’ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι(72’ Πάρντο), Ιντέγε(77’ Καρντόσο)

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Ζεζίνιο, Μάντζιος, Τόνι Σίλβα, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Καραμπουέ