Ήταν πολύ καλύτεροι...

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού, η Αρσεναλ νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε στους «16» του Champions League. Στο Europa League οι πρωταθλητές Ελλάδας

Διαφορά ποιότητας, διαφορά μπάτζετ, διαφορά και στον αγωνιστικό χώρο… Ο Ολυμπιακός, παρότι έπαιζε για… τρία αποτελέσματα (θα περνούσε ακόμη και με ήττα 1-0 ή 2-1) δεν κατάφερε να αντισταθεί στην Αρσεναλ, η οποία νίκησε 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 6η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Champions League, και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Πειραιά θα συνεχίσει στους «32» του Europa League.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος έκανε… ό,τι ήθελε την ελληνική άμυνα, σημειώνοντας τρία γκολ (29’, 49’, 67’ πέν. ).

ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι δυο ομάδες μπήκαν επιθετικά στο γήπεδο. Κι αν για την Αρσεναλ ήταν λογική επιλογή, ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, ο οποίος έπαιζε για… τρία αποτελέσματα, έδειξε ότι δεν σκόπευε να καθίσει και να περιμένει. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν αρκετά στο πρώτο 20λεπτο, με τον Πάρντο να έχει την καλύτερη ελληνική στιγμή (20’), όταν σούταρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν στη συνέχεια και πήραν τον έλεγχο, ενώ η πρώτη τους προειδοποίηση ήρθε στο 25’. Ο Γουόλκοτ έφυγε από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Φλαμινί πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ολυμπιακός δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός. Ο Οζίλ έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μονρεάλ, εκείονος έβγαλε τηξ σέντρα και ο Ζιρού με ανάποδη δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Άγγλους (0-1). Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, μάλιστα έψαξε και δεύτερο γκολ ως τα τέλη του πρώτου μέρους, όμως ένα σουτ του Γουόλκοτ στο 38 πέρασε άουτ.

Οι Αγγλοι αποδείχθηκαν… κανονιέρηδες, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν τα γκολ που χρειάζονταν για να πάρουν το εισιτήριο για τη φάση των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για 16η διαδοχική φορά. Στο 48’ έφτασαν στο 2-0, όταν  ο πρώην «Πειραιώτης», Τζόελ Κάμπελ, βρήκε υπέροχα τον Ζιρού με κάθετη πάσα και εκείνος με αριστερό πλασέ από κοντά νίκησε τον Ρομπέρτο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Τσεχ είχε απάντηση σε κεφαλιά του Σιόβα (51’) και σουτ του Φορτούνη (58’). Λίγα λεπτά αργότερα (67’), ο Ζιρού «χτύπησε» και πάλι, κάνοντας το 3-0 και τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Αυτή τη φορά με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καταλόγισε ο Ριτσόλι σε χέρι του Ομάρ (ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο). Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι επί της ουσίας τελείωσε και αυτό το είχαν αντιληφθεί στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες και των δυο ομάδων.

ΣΚΟΡΕΡ: 29’, 49’, 67’ πέν. Ζιρού

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (72’ Ντομίνγκες), Φορτούνης, Πάρντο (86’ Φινμπόγκασον), Σεμπά (77’ Ερνάνι), Ιντέγε.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Εζίλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί, Ζιρού (92’ Τσέιμπερς), Γουόλκοτ (72’ Γκιμπς), Κάμπελ (91’ Τσάμπερλεϊν).