Ο Ιντέγε και οι άλλοι που «έκαναν» την… ανάγκη τους (video)

Ο τρόπος με τον οποίον γιόρτασε ο Ιντέγε το γκολ του στην Τούμπα είναι πρωτόγνωρος στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όχι όμως στο εξωτερικό. Το sport-fm.gr έψαξε και βρήκε παρόμοιες περιπτώσεις πανηγυρισμών.

Έχουμε δει διάφορων… ειδών ντέρμπι στην Ελλάδα. Θεαματικά, «σούπες». Ντέρμπι με σασπένς, που έκριναν τίτλους. Με επεισόδια από οπαδούς που διακόπηκαν.

Το χθεσινό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό το οποίο βρήκε νικητές τους «ερυθρόλευκους» (2-0) μέσα στην Τούμπα έχει κάτι ασυνήθιστο για τα ελληνικά δεδομένα. Τον τρόπο με τον οποίο αντέδρασε ο Ιντέγε Μπράουν μετά το τέρμα που σημείωσε στο 27ο λεπτό, με το οποίο έγινε το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο 26χρονος επιθετικός πανηγύρισε μιμούμενος ένα σκύλο να κάνει την ανάγκη του.

Ωστόσο, αν ανατρέξει κάποιον στο παρελθόν θα δει ότι έχει συμβεί κι άλλες φορές κάτι τέτοιο.

Πιο πρόσφατη περίπτωση είναι αυτή του Λίαμ Μπόις στο ματς της Κλίφτονβιλ με την Λίνφιλντ στις 10 Νοεμβρίου του 2012.

Μπορεί να μην έχει γίνει στην Ελλάδα παρόμοιος πανηγυρισμός, αλλά έχει συμβεί κόντρα στην «γαλανόλευκη». Συγκεκριμένα, κόντρα στην Εθνική στο Μουντιάλ του 1994. Ο Τζορτζ Φίνιντι σκόραρε για λογαριασμό της Νιγηρίας και άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό.

Επιπλέον, έχει γίνει στο Μεξικό και το έπραξε ο Ντουβιέρ Ριάσκος στον εκτός έδρας αγώνα της Τιχουάνα με την Τολούκα.