Διαβάστε:

Οι πουλμανάτοι έφυγαν μόνο με δύο

Γράφει ο Μπάμπης Χριστόγλου

Όχι ότι δεν το περιμέναμε. Μία ακόμα ομάδα ήρθε στο «Καραϊσκάκης» και πάρκαρε ένα πούλμαν έξω από την περιοχή της μπας και γίνει κάνα θαύμα και τσιμπήσει το ποντάκι. Έλα όμως που αυτή τη φορά οι παίκτες του Λεμονή είχαν πάρει απόφαση να τελειώσουν την υπόθεση νωρίς.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός βάζει ένα γκολ και φτιάχνει μερικές τεράστιες ευκαιρίες τι οποίες όμως τις σπαταλά και αφήνει το ματς ανοικτό. Αλλά μπάλα έπαιξε. Χαμένα τετ α τετ, σουτ από πλεονεκτική θέση να στέλνουν την μπάλα άουτ, εξαιρετικές πάσες αλλά και μεγάλες επαμβάσεις του γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

Δεδομένο ήταν ότι οι γηπεδούχοι ήθελαν να κλείσουν το ματς από νωρίς και στη συνέχεια να κάνουν συντήρηση ενόψει Σπόρτινγκ. Δεν κατάφεραν να βάλουν δεύτερο στο πρώτο μέρος, χάνουν και το πέναλτι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και – σαν να μην έφτανε αυτό – ρίχνουν και ταχύτητα μετά με συνέπεια να επιτρέψουν στον Λεβαδειακό να δει φως. Βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης, πάει να κάνει κι άλλη ζημιά με τον Ολυμπιακό μουδιασμένο αλλά...

Η τάξη αποκαταστάθηκε με τη βολίδα του Κούτρη στο 84’ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Επασί. Κι έτσι το νικηφόρο σερί το οποίο θέλει να κάνει ο Ολυμπιακός δεν χάλασε. Μπορεί το 2-1 να μοιάζει με σχετικά φτωχό σκορ αλλά. Λίγο το κόλλημα των φιλοξενούμενων μέχρι το 60 να είναι όλοι πίσω, λίγο η αστοχία και η ατυχία των παικτών του Ολυμπιακού, λίγο και η Σπόρτινγκ που ακολουθεί και είναι στο μυαλό των παικτών του Λεμονή συνθέτουν ένα σκηνικό που σε κάνει να το γουστάρεις αυτό το 2-1 και να πηγαίνεις παρακάτω.

Ο Ολυμπιακός πάτησε κορυφή και τώρα όσο εμείς θα ετοιμαζόμαστε για το μεγάλο ματς της Τετάρτης στην Πορτογαλία έχει μεγάλη πλάκα να δούμε τους Πόντιους και τις ομάδες τους τι θα κάνουν και πόσο θα τρέμουν με τον Ολυμπιακό ξανά στην κορυφή!