Απόλυτος κυρίαρχος

Μετά το Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός έφτασε πανηγυρικάι στην κατάκτηση και του κύπελλου Ελλάδος στο βόλεϊ επικρατώντας με 3-1 σετ της Κηφισιάς στον τελικό του φάιναλ φορ που έγινε στο Αλεξάνδρειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα για τον Ολυμπιακό ο Τσούπκοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με δύο διαδοχικούς άσους στο τέλος του τέταρτου σετ. Άξια συγχαρητηρίων η Κηφισιά που κυνήγησε το πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Αυτό ήταν το 16ο κύπελλο για τον Ολυμπιακό που έφτασε τους τέσσερις τίτλους σε πέντε τελικούς στην Θεσσαλονίκη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά δυνατά, θέλοντας να περάσει στο παιχνίδι τον ρυθμό του από την αρχή και κατάφερε να πάει με τέσσερις πόντους διαφορά (4-8) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κορυφαίο τον Τσούπκοβιτς αλλά και τον Κόστα, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στους πρώτους χρόνους, ο Ολυμπιακός άρχισε να αυξάνει τη διαφορά, και κατάφερε να κάνει το 1-0 στα σετ με σκορ 13-25.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν νωθρά στο δεύτερο σετ, έχαναν εύκολες μπάλες, η υποδοχή τους δεν βοηθούσε στο να δημιουργηθούν καλές επιθετικές καταστάσεις και έτσι η Κηφισιά βρήκε την ευκαιρία με τον Γιορντάνοφ ο οποίος ήταν σε εξαιρετική μέρα να πάρει το σετ με 25-19.

Στη συνέχεια τα είδαμε όλα. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, ξεκίνησε και πάλι δυναμικά, είχε όμως κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του πράγμα που έδινε τη δυνατότητα στην Κηφισιά, να μειώνει τη διαφορά. Ο Τσούπκοβιτς όμως αρχικά, και ο Αγκάμεζ στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22, παρά το γεγονός ότι έκαναν κάποια λάθη λίγο πριν το τέλος του σετ που θα μπορούσαν να τους είχαν κοστίσει.

Το τέταρτο, ήταν το πιο αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 18-15 και με 21-19 αλλά με δυο διαδοχικές επιθέσεις του Αγκάμεζ ο Θρύλος ισοφάρισε σε 21-21. Ο Γιορντάνοφ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (22-21) η οποία έφτασε στο 23-21 στη συνέχεια. Μετά από άστοχο σερβίς του Γιορντάνοφ, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 23-22 και στη συνέχεια προήλθε το 24-22. Ο Θρύλος όμως αντέδρασε και με δυο διαδοχικούς πόντους (επίθεση και μπλοκ στον Γιορντάνοφ) του Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 24-24! Ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή με μπλοκ του Σουλτανόπουλου για το 24-25 αλλά ακολούθησε νέα ισοφάριση της Κηφισιάς. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε, ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 27-27 και με δυο διαδοχικούς άσους έγραψε το 27-29 χαρίζοντας το Κύπελλο στον Ολυμπιακό!

Τα σετ: 13-25 (22’), 19-25 (26’), 22-25 (30’), 27-29 (35')