Ποτέ και πουθενά...

Αν η αναμέτρηση του «Μελίνα Μερκούρη» προμηνύει τι θα δούμε φέτος στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, τότε οι φίλοι του αθλήματος θα πρέπει να… τρίβουν τα χέρια τους. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-2, σε ένα παιχνίδι – διαφήμιση του αθλήματος, το οποίο κράτησε κάτι παραπάνω από 2 1/2 ώρες!
 Οι «ερυθρόλευκες», εκτός του εξαιρετικού συγκροτήματος του Δημήτρη Καζάζη, νίκησαν και το σοκ του τραυματισμού της Χίπε στα μισά του δεύτερου σετ, πλησιάζοντας στον ένα πόντο από την κορυφή και το «τριφύλλι». Από την άλλη ο Παναθηναϊκός, όχι μόνο επέστρεψε από το βαρύ 25-15 του πρώτου σετ, αλλά, εκμεταλλευόμενος τον τραυματισμό του μεγάλου όπλου των γηπεδούχων, έφτασε μία ανάσα από την νίκη μέσα στην έδρα της αιωνίου αντιπάλου, χάνοντας στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός γνώριζε πως μόνο με «καθαρή» νίκη θα περνούσε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας και μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (7-7), πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε. Με μεγάλο όπλο την Γερμανίδα Χίπε, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-4, ξέφυγαν με 16-11, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 25-15 και το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με φόρα και το δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 5-1. Ο Παναθηναϊκός σιγά – σιγά άρχισε να επιστρέφει στο ματς, ισοφάρισε σε 7-7 και στο 14-13 είχαμε την φάση που άλλαξε την ροή του αγώνα, όταν και η Χίπε πάτησε άσχημα στην προσγείωση μετά από καρφί, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενη. Οι «ερυθρόλευκες»… σοκαρίστηκαν από αυτή την εξέλιξη, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται στο μέγιστο αυτή την… παγωμάρα, φτάνοντας στο 22-25 και την ισοφάριση σε 1-1.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του τρίτου σετ. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κάτι παραπάνω από επηρεασμένος από τον τραυματισμό και την απουσία της Χάπε (οστικό οίδημα στο γόνατο), με τις «πράσινες» να κάνουν… πάρτι. Τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη προηγήθηκαν με 1-6 και… καθάρισαν από νωρίς το σετ, φτάνοντας στο 3-11 και το 6-16, με το 17-25 να φαντάζει ως λογική εξέλιξη.

Πλέον ο Ολυμπιακός γνώριζε πως με αντίστοιχη εμφάνιση και στο τέταρτο σετ, ήταν… χαμένος από χέρι, με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να βγάζουν χαρακτήρα στο παιχνίδι τους. Το τέταρτο σετ ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο πλέον κατάλληλο σημείο με 23-20 και 24-22, τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά και να φτάνει σε διπλό ματς μπολ με 24-25 και 25-26. Μάλιστα οι «πράσινες» θα μπορούσαν να πάρουν το ματς αν η Φλιντ δεν είχε χρεωθεί με υπέρβαση που αντί για το 25-27 έφερε το 26-27. Τελικά,  οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που στάθηκαν πιο τυχερές στο φινάλε και με την ψυχραιμία της Λαζάρεβιτς  έφτασαν στο 29-27 και στο 2-2.

Έτσι, τα πάντα θα κρίνονταν στο tie break.  Η Λαζάρεβιτς είχε πάρει φόρα, όμως το ίδιο συνέβαινε και με την Μερτέκη, το παιχνίδι στεκόταν στην… κόψη του ξυραφιού, τον Ολυμπιακό, όμως, να μετατρέπει το 3-4 σε 8-6 για το τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός όμως επέστρεψε, με την απίστευτη Κωνσταντινίδου, μετατρέποντας το 9-7 σε 9-9. Δυο φάσεις της Κατερίνας Γιώτα, η πρώτη με πλασέ και η δεύτερη με σέρβις άουτ έφεραν το 10-10, για να έρθει το διπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ στην Ρίτσι για το 11-10. Νέα αδράνεια στην «πράσινη» άμυνα, επέτρεψε στην Χριστοδούλου να πάρει πόντο από μία… χαμένη μπαλιά για το 12-10, με τις Λαζάρεβιτς και Μαλασάι να φέρνουν τον Ολυμπιακό σε ματς μπολ (14-11) με το λάθος σέρβις της Μερτέκη να φέρνει το 15-12 και την νίκη στην ομάδα του Πειραιά με 3-2, με την οποία φτάνει τους 18 πόντους, έναντι 19 του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 25-15, 22-25, 17-25, 29-27, 15-12