Προβάδισμα πρόκρισης

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε είναι πίσω στα σετ (1-0) ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει την Παρνού με 3-1 στην Εσθονία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «32» του CEV Cup χτίζοντας γερά… θεμέλια για την πρόκρισή του.

Αν και έχαναν με 1-0 σετ από την Παρνού, οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα… ίσια και μάλιστα να ξεφύγουν και στο σκορ του τρίτου σετ. Ωστόσο, η εσθονική ομάδα έκανε ένα δυνατό come back μετατρέποντας το σετ σε… θρίλερ με νικητή τον Ολυμπιακό. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα οι άνδρες του Ρομπέρτο Πιάτσα πήραν ξανά το προβάδισμα και δεν έκαναν ξανά το λάθος να τη χάσουν πανηγυρίζοντας στο τέλος τη μεγάλη νίκη τους.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα, δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το ήξερα από την αρχή αλλά στην πορεία αποδείχθηκε ακόμα πιο δύσκολο. Ο αντίπαλός μας διαθέτει τέσσερις διεθνείς με ταλέντο, όμως και η ομάδα μας έδειξε ότι έχει ποιότητα και ταλέντο. Είμαι χαρούμενος γιατί παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με ορισμένα προβλήματα. Ο Έγκλεσκαλνς ήταν λίγο άρρωστος και ο Φιλίποφ δεν ήταν σε απόλυτο βαθμό ετοιμότητας. Όμως έπαιξαν πολύ καλά και ο Στιβαχτής και ο Σακόγλου πράγμα που δείχνει ότι η ομάδα μας είναι πλήρης».

Ο ακραίος του Θρύλου, Φράντισεκ Όγκουρτσακ που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους τόνισε με τη σειρά του: «Σίγουρα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι. Μας πίεσε ο αντίπαλος στο σερβίς και στο ξεκίνημα είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και μετά το δεύτερο σετ παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο. Βελτιώσαμε την απόδοσή μας στην άμυνα και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης».

O διαγώνιος του Ολυμπιακού, Χάρης Σακόγλου επεσήμανε στο osfp.gr τα εξής: «Χαίρομαι που συνδύασα την πρώτη μου εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό ματς με νίκη του Ολυμπιακού. Ήρθα από τον πάγκο και βοήθησα την ομάδα, όλοι μαζί γυρίσαμε το ματς. Αυτό έχει σημασία ότι είμαστε ομάδα και δείχνουμε ότι αγωνιζόμαστε ως σύνολο. Πραγματοποιήσαμε ένα θετικό ξεκίνημα και θέλουμε να έχουμε καλή πορεία στο CEV Cup. Συνεχίζουμε δυνατά και από κει και πέρα ότι μπορούμε θα το κάνουμε. Δείξαμε τα «δόντια» ματς και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 25-20, 20-25, 30-32, 16-25