Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Με άμυνα για σεμινάριο

Έχοντας για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετική αμυντική προσήλωση, ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό του Ρεθύμνου επικρατώντας 78-64 του ΑΓΟΡ.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα για ένα δεκάλεπτο στους πρωταθλητές, οι οποίοι έχοντας πρωταγωνιστές τους Χάινς (15π) και Πρίντεζη (13π, 9ρ), έφτασαν σε διαφορά ασφαλείας στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Προσπάθησαν Πέτγουεϊ (16π) και Κάρτερ (13π) για λογαριασμό του ΑΓΟΡ.

Το ματς

Τα βρήκε μπαστούνια! Με έναν φοβερό Κάρτερ και με καλή άμυνα που υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, το Ρέθυμνο μπήκε… φουριόζο στο παρκέ! Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα χτυπώντας στην ρακέτα με Πάουελ και Πρίντεζη και προηγήθηκαν 13-8 στο 7’. Με φοβερό ντεμαράζ στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, ο ΑΓΟΡ «έτρεξε» ένα 10-2 και προηγήθηκε 18-15 στο 10’.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το Ρέθυμνο με το ίδιο νόμισμα στη συνέχεια. Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους και έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Χάινς και Λο, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα. Με καλάθι του Χάινς (11 πόντους μόνο στην δεύτερη περίοδο) πήραν το προβάδισμα με 26-24 και δεν το έχασαν ξανά μέχρι το ημίχρονο. Το 29-37 του 20ου λεπτού, αποτύπωνε την καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο (11-22 το επί μέρους σκορ).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκόλευαν πολύ τις προσπάθειες των Κρητικών παίζοντας καλή άμυνα. Η διαφορά άγγιξε και το +17 (33-50) με λέι απ του Μάντζαρη με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-56. Πέτγουεϊ και Κάρτερ προσπαθούσαν από πλευράς γηπεδούχων.

Επιχειρώντας αρκετές (εύστοχες) προσπάθειες έξω από τα 6.75, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο +20 (74-54). Με τον Βασίλη Σπανούλη από την μία να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες σκοράροντας αλλά και μοιράζοντας και τους συνήθεις υπόπτους Πέτγουεϊ και Κάρτερ να προσπαθούν να κρατήσουν σε λογικά πλαίσια την διαφορά από την άλλη, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 78-64.

Οι πρωταθλητές έκαναν έτσι το 9/9, ενώ ο ΑΓΟΡ γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα φέτος και βρίσκεται στην έκτη θέση με 14 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-37, 42-56, 64-78

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7, Τσαρούχας, Τσόχλας 5, Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11, Κάρτερ 13, Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 16, Ζησόπουλος

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15, Λο 8, Άντιτς, Σπανούλης 11 (6ασ, 5κλ), Περπέρογλου, Σλούκας 7, Μαυροειδής 1, Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5, Πρίντεζης 13 (9ρ), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5