Το μυαλό πλέον στο… Μιλάνο

Πολύ ωραία πέρασε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Τσεντεβίτα…

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης έκαναν τη… βόλτα τους στην Κροατία φεύγοντας με το ροζ φύλλο χάρη στο τελικό 84-62 και πλέον περιμένουν ήττα της Ζαλγκίρις από την Αρμάνι, για να μπουν πιο δυνατά στο κυνήγι της πρώτης θέσης του τρίτου ομίλου.

Στο «ρελαντί» ήρθε αυτή η νίκη για τους «ερυθρόλευκους» με τους Σπανούλη και Περπέρογλου να είναι οι πρώτοι σκόρερ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Καμία έκπληξη δεν επεφύλαξε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στην αρχική πεντάδα, ξεκινώντας με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ. Κακό και… επιπόλαιο μπάσκετ έπαιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με βεβιασμένες άστοχες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σκορ για… ώρα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάτι παραπάνω από κακοί -και υποτονικοί- στην επίθεση, πετυχαίνοντας το πρώτο τους καλάθι περίπου τρία λεπτά μετά το τζάμπολ, με το σκορ να ήταν στο 6-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες μίλησαν με την… ανωτερότητά τους, μετατρέποντας το 9-2 σε 11-14, χτυπώντας έξω από τα 6,75μ. με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και από τη ρακέτα με τον Πάουελ. Στη συνέχεια, τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα ανέλαβε ο Στράτος Περπέρογλου, διατηρώντας τον Ολυμπιακό στο +3 (18-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός διατηρούνταν χωρίς -ιδιαίτερα- προβλήματα μπροστά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο και αυτό χάρη στον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος μπήκε «ζεστός» από νωρίς στο ματς (21-28). Από την άλλη, μπορεί η Τσεντεβίτα να μην ήταν σε θέση να ροκανίσει αρκετά τη διαφορά, ωστόσο δεν την άφηνε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο, λόγω του… τίμιου Μπρέισι Ράιτ (26-34). Στη συνέχεια, με το έλεγχο των ριμπάουντ και το τρίποντο του Σλούκα η διαφορά πήγε στο +11 (28-39) για πρώτη φορά στο ματς, αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συνέπεια τους, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Κροάτες να πλησιάσουν στο σκορ (35-39) και να πάνε με το… τιμητικό -3 στα αποδυτήρια (37-40).

Γρήγορο ρυθμό και όχι τόσο καλές άμυνες είχε το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει διευρύνει λίγο το προβάδισμά του (42-48). Το παιχνίδι αυτό, όπως είναι φυσικό, ήταν… βούτυρο στο ψωμί των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (44-55). Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να απλοποιήσουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα, εάν δεν έδιναν αρκετές δεύτερες ευκαιρίες στην Τσεντεβίτα, με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, σε συνδυασμό με την -άστοχη- επιμονή τους από τη γραμμή του τριπόντου, όπου σ’ αυτό συνέβαλε και η καλή ζώνη των παικτών του Πέτροβιτς. Όμως, στα τελευταία δύο λεπτά οι πρωταθλητές αντιλήφθηκαν το λάθος τους και με τους Χάινς και Γκετσεβίτσιους, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +16 (48-64).

Το ματς είχε κριθεί και το ζητούμενο ήταν με ποιο τελικό σκορ θα πάρει το ροζ φύλλο στην Κροατία ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσέφεραν θέαμα τόσο στην άμυνα με τις τάπες του Χάινς, τόσο με τα καλάθια στην επίθεση. Η διαφορά είχε εκτοξευθεί πάνω από τους 20 πόντους, με τους γηπεδούχους να θέλουν να λήξει αυτό το… μαρτύριο, το οποίο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να νικούν με το τελικό 84-62. Πλέον, το μυαλό όλων στην ομάδα του Πειραιά είναι στην αναμέτρηση της Αρμάνι Μιλάνο με τη Ζαλγκίρις, όπου σε περίπτωση νίκης των Ιταλών, τότε η πρωτιά του τρίτου ομίλου θα είναι ακόμη πιο κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84.

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11(1), Σούπουτ 9(1), Μπάμπιτς 2, Άντριτς 3(1), Σάτον 3(1), Μπιλάν 6, Ιλιέφσκι 14(2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6(2), Μπάζνταριτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 2, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 12(2), Σλούκας 5(1), Μαυροειδής 2, Πάουελ 9, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3(1).

Video

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Στόχος υπάρχει πάντα… Με άμυνα για σεμινάριο »