Θεοδωρίδης: «Κρατάω το απόλυτο»

Πέντε χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στο Champions League, ύστερα από 31 αποτυχημένες προσπάθειες.(video)

Πέντε χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στο Champions League, ύστερα από 31 αποτυχημένες προσπάθειες. Μάλιστα, οι Πειραιώτες κατάφεραν με εμφατικό τρόπο να φύγουν με το πρώτο τους «διπλό» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στις 3 Οκτωβρίου 2007 η ομάδα του Τάκη Λεμονή αντιμετώπιζε στο «Βέζερστάντιον» τη Βέρντερ Βρέμης. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 32ο λεπτό πίσω στο σκορ με τέρμα του Αλμέιδα, όμως οι παίκτες του κατάφεραν να επιδείξουν τεράστια ψυχικά αποθέματα και πέτυχαν μία ιστορική ανατροπή.

Έχοντας ρίξει τον ρυθμό των γερμανών οι Πειραιώτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, με τη ισοφάριση να έρχεται στο 72’ με γκολ του Στολτίδη που πήρε το ριμπάουντ από το Βίζε. Δέκα λεπτά αργότερα γίνεται ένα κόρνερ η μπάλα είναι στα πόδια του Ραούλ Μπράβο, εκείνος ταλαιπωρεί τους αντίπαλους αμυντικούς και σεντράρει.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να απομακρύνουν και μπάλα καταλήγει στον Πατσατζόγλου, ο οποίος με σουτ… κανονικά κάνει το 1-2. Το τελικό σκορ έγραψε ο Κοβάσεβιτς τρία λεπτά από την λήξη της κανονικής διάρκειας εκμεταλλεύεται τα κενά που υπήρχαν στην άμυνα της Βέρντερ.

Τώρα οι οπαδοί του Ολυμπιακού περιμένουν μία ανάλογη εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του Λεονάρντο Ζαρντίμ και να πετύχουν μία ιστορική νίκη επί αγγλικού εδάφους, στο οποίο μετρούν δέκα ήττες.