Διέσυρε την Παρτιζάν ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε πανεύκολα με 16-8 της Παρτιζάν για την 4η αγωνιστική του Champions League, και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας του Α' ομίλου. Χαμός από τους ΓΑΥΡΟΥΣ στο Παπαστράτειο.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και της Παρτιζάν με 16-8 για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, και έτσι συνεχίζουν να βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία του Α΄ομίλου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν σαφώς καλύτερη σε όλα τα μήκη και πλάτη της πισίνας και πήρε την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση και παράλληλα διατήρησε την πρωτοπορία στον όμιλο ότι και να γίνει στις άλλες αναμετρήσεις.

Στα του αγώνα, ο οποίος δεν παίρνει και μεγάλη ανάλυση, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και 9-3 στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας σκοράρει με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους, ενώ ο Γιόζιπ Πάβιτς, ήταν παρών όποτε χρειάστηκε κάτω από τα δοκάρια, μιας και κρατούσε την εστία του Ολυμπιακού ανέπαφη στα περισσότερα σουτ της Παρτιζάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει ελάχιστα, με τον Ολυμπιακό να μη χάνει την ψυχραιμία του, ανοίγοντας εκ νέου τη διαφορά στη συνέχεια, ενώ ήταν ώρα για σόου στα τελευταία 2,5 λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνουν τρία διαδοχικά όμορφα γκολ, κλείνοντας το σκορ του αγώνα στο 16-8.

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 3-4, 4-1

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος

Παρτιζάν Βελιγραδίου (Στέφαν Τσίριτς): Ριστίσεβιτς, Κασούμ, Γιάνκοβιτς Φ., Λούκιτς, Λάζιτς 1, Τόμιτς 2, Γιάνκοβιτς Μ. 1, Αντρέγιεβιτς 1, Μανόλιοβιτς 1, Ραντάνοβιτς, Ράντονιτς 2, Αξεντίγιεβιτς, Μπελοπάβλοβιτς.