Τα γλέντια είναι αμέτρητα!

Μην σταματάς τους πελάτες να νικάς. Αυτό έκανε και απόψε ο Θρύλος κόντρα στον ΠΑΟ, στον πρώτο ημιτελικό του League Cup. Οι "ερυθρόλευκοι" κάρφωσαν και πάλι τους "πράσινους" και έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνται για να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Με ηγέτη τον Αγκάμεζ (26π., 4 άσσοι) και τον Κοκκινάκη (16π., 3 άσσους) να κάνει τη διαφορά, ενώ σημείο αναφοράς ήταν το μπλοκ με τον Ολυμπιακό να έχει 16 και κορυφαίο τον Νταφ (6 μπλοκ).

Πλήρωσε την κακή υποδοχή!

Το μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο σετ για τον Ολυμπιακό ήταν η υποδοχή. Με τους "πράσινους" να το εκμεταλλεύονται το γεγονός αυτό, να έχουν τρεις άσσους και να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα και να μην το χάνουν. Ο Γκονζάλες πήρε πολλές μπάλες και τις τελείωσε, ενώ τη διαφορά την έκανε ο Τσίροβιτς που είχε 6 πόντους. Σε ό,τι αφορά τον Θρύλο, δεν είχε παιχνίδι με τους κεντρικούς, ο Τσούπκοβιτς ήταν σε ρηχά... νερά, ο Αγκάμεζ έκανε ό,τι μπορούσε, ενώ ο Κοκκινάκης ήταν εξαιρετικός. Αλλά με τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων και τον Θρύλο να μην έχει καλή υποδοχή και ρυθμό, το σετ πήγε στην ομάδα του Ανδρεόπουλου.

Έβγαλε αντίδραση

Μετά το κακό πρώτο σετ, οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν την απόδοσή τους. Με δυνατό μπλοκ στην εκκίνηση (σ.σ.: συνολικά 5 στο σετ) και με τον Άθος Κόστα να μπαίνει στο ματς. Διότι η υποδοχή του Θρύλου βελτιώθηκε αρκετά και η επίθεση βρήκε ρυθμό. Ο Στιβαχτής έπαιρνε καλά την μπάλα και την "μοίρασε" σωστά. Και στον Αγκάμεζ και στους ακραίους, αλλά και σε πρώτο χρόνο. Με το σκορ να ανεβαίνει διαρκώς (4-1, 8-4, 12-6) και τον Κοκκινάκη να φτάνει πρώτος σε διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα. Με τον ΠΑΟ να κάνει ένα μικρό σερί το 14-8 έγινε 14-12, αλλά εκεί οι παίκτες του Μπόσκαν βρήκαν λύσεις και πάλι βρέθηκαν στο +4 (20-16 και 24-20). Ο ΠΑΟ έκανε ένα σερί 3-0 (24-23), αλλά το χαμένο σερβίς του Γκονζάλες έφερε το 25-23 και το 1-1 στα σετ.
Τα σετ: 21-25 (27’), 25-23 (34’), 25-8 (19’), 25-21 (32’)