Την Τετάρτη επιστρέφει στον θρόνο του!

Μία νίκη μακριά από την επιστροφή τους στον «θρόνο» της Volleyleague είναι οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν σαρωτικοί (3-0 σετ) και στο δεύτερο ματς κόντρα στον κυπελλούχο ΠΑΟΚ.

Έδειξε τον καλύτερό του εαυτό και έκανε το «2Χ2» στη σειρά τελικών της Volleyleague με τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από τη Θεσσαλονίκη χωρίς να δώσουν δικαιώματα (3-0 σετ) και με νίκη στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης (9/5) θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα, μετά από τρία χρόνια κυριαρχίας του «δικέφαλου του Βορρά».

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, πλήρωσε το άγχος και τα λάθη του και δεν κατάφερε να σταματήσει το θετικό σερί που διατηρούν οι Πειραιώτες στην Πυλαία. Πλέον, θέλει να κάνει ένα ισχυρό come back στο κλειστό του Ρέντη και να σταματήσει τους «ερυθρόλευκους», ώστε να μείνει ζωντανός στην προσπάθεια να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Με καλή υποδοχή και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ προηγήθηκε στα σετ ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 8-7, ενώ έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) έχοντας σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων. Κουμεντάκης και Τακουρίδης μείωσαν στον πόντο για τους γηπεδούχους, στην τελευταία τους αντίδραση, αφού Οϊβάνεν και Μπέμε άνοιξαν την ψαλίδα στους τέσσερις (19-15). Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός κατέφερε να ελέγξει πλήρως το σετ, φτάνοντας στους τελευταίους κρίσιμους πόντους στο +5 (22-17) και, τελικά, έκανε το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει τα λάθη -ειδικά από τη γραμμή του σερβίς- και βρήκε τρόπους να πληγώσει την υποδοχή του Ολυμπιακού, όχι όμως και να τον σταματήσει. Με το προβάδισμα μεταξύ των δύο να εναλλάσσεται συνεχώς, έφτασαν στο 8-8. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι, με τον Αλεξίεφ στο σερβίς, πάτησαν για λίγο γκάζι και ξέφυγαν στο +3 (11-8), ενώ νέο σερί πέντε πόντων τους έστειλε στο +6 (15-9). Το σερβίς του Σαφράνοβιτς ήταν αυτό που έκλεισε την ψαλίδα, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει το δικό του σερί πέντε πόντων και να μειώνει σε 15-14.

Η μάχη άναψε ξανά για τα καλά, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα και τους γηπεδούχους να μην τον αφήνουν να ξεφύγει μέχρι το φινάλε. Με επίθεση του Κουμεντάκη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 22-22, όμως Οϊβάνεν και Αλεξίεφ με καρφί και μπλοκ έδωσαν ανάσα στους «ερυθρόλευκους» στο κρισιμότερο σημείο (24-22). Ο Κουμεντάκης σταμάτησε το σετ μπολ του Ολυμπιακού, όμως ο Αλεξίεφ τελείωσε το 2-0 σετ με 25-23.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο τρίτο σετ και με τον Οϊβάνεν στο σερβίς πήρε γρήγορα διαφορά πέντε πόντων (7-2). Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα και βρήκε αντίδραση με τον Πελεκούδα, αλλά και δύο σερί μπλοκ στον Αλεξίεφ και μείωσε στον πόντο (7-6), ενώ πήρε τα ηνία με νέο μπλοκ του Κουμεντάκη και καρφί του Ουσίκοφ (9-8). Οι ερυθρόλευκοι επανέκτησαν το προβάδισμα αμέσως, με τον ΠΑΟΚ να μην τον αφήνει να προηγηθεί περισσότερο από 1-2 πόντους, μέχρι το 14-14. Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά ρυθμούς και με σερί έξι πόντων ξέφυγε στο +6 (20-14) και στο +7 (22-15). Ο «δικέφαλος του Βορρά» μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στους τρεις (19-22), όμως οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν επιπλέον περιθώρια και έκαναν το 3-0 σετ με 25-21.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης
1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 21-25

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 21-25) σε 88΄.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 29% άριστες_, Ουτσίκοφ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 7 (5/6 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου (λ), Τερζής 1 (1/2 επ.), Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Στίγγας.

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 13 (11/20 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 9 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Μπέμε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 17% άριστες), Ραούβερντινκ 14 (14/21 επ., 50% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (100% υπ. - 67% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.).