Έγραψαν ιστορία τα κορίτσια του Θρύλου!

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έγραψαν με χρυσά γράμματα τα ονόματα τους στην ιστορία των ερυθρόλευκων. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς επιβλήθηκαν και στο δεύτερο ματς επί της Αστερίξ (αυτή τη φορά με 3-1 σετ) και προκρίθηκαν στους "4" του Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι, έδειξε ότι ήθελε περισσότερο την πρόκριση και την πήρε απόλυτα δίκαια. Με εξαίρεση το τρίτο σετ η Αστερίξ δεν μπόρεσε να κοντράρει τις ερυθρόλευκες και έτσι οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του Challenge Cup.

Στην τετράδα δεν έχουμε Final 4, αλλά διπλούς αγώνες με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει την Γενισέι Κρασνογιάρσκ από την Ρωσία. Η Γενισέι επιβλήθηκε και στα δύο ματς επί της Οστράβα και προκρίθηκε εύκολα στην τετράδα. Η πρώτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 29/3 στου Ρέντη και η ρεβάνς δύο εβδομάδες αργότερα στη Ρωσία.

Το ματς: Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, αλλά οι Βελγίδες απάντησαν με ένα επί μέρους 8-2 για να πάμε προηγούμενες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ερυθρόλευκες άρχισαν να πιέζουν με το σερβίς τους και σύντομα "ροκάνισαν" τη διαφορά φέρνοντας το σετ σε απόλυτη ισορροπία (10-10). Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και 18-18. Εκεί η Χίπε με τα σερβίς της δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τις παίκτριες της Αστερίξ και έτσι οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα επί μέρους 7-0 για να πάρουν το πρώτο σετ με 25-18.

Ακόμα πιο εύκολα ήρθε το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό. Από την αρχή οι ερυθρόλευκες μπήκαν με το πόδι πατημένο στο "γκάζι" και απέκτησαν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους πέντε πόντους στα μισά του σετ (11-6). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους τρεις με 17-14 έπειτα από λάθος της Μαλασάι, όμως από εκεί και πέρα οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς έτρεξαν ένα επί μέρους 8-2 για να φτάσουν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-16.

Στο τρίτο σετ οι Βελγίδες αντέδρασαν. Ήταν εκείνες αυτή τη φορά που μπήκαν δυνατά στο σετ και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ άρχισαν να δημιουργούν μία διαφορά. Αυτή όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε και έτσι η Αστερίξ κατάφερε να πάρει το σετ με 19-25 και να μειώσει σε 2-1.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς ήταν αποφασισμένες να μην μπουν σε περιπέτειες. Ακολουθώντας την τακτική των πρώτο δύο σετ και με πιεστικό σερβίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους (15-10). Η Αστερίξ αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στον πόντο με ένα επί μέρους 5-1. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία αντίδραση των Βελγίδων. Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν στη συνέχεια του ματς να πατήσουν το πόδι στο γκάζι και με 25-21 να πάρουν το σετ και τη νίκη με 3-1.

Ολυμπιακός - Αστερίξ 3-1

Τα σετ: 25-18, 25-16, 19-25, 25-21
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε και λίμπερο η Κονόμι.
Αστερίξ: Μπιμπό, Έρμποτς, Λέμενς, Βαν Άβερμετ, Ντ΄Οντ, Βαν Χέστελ και λίμπερο η Ρουϊσάερτ

Πηγή: Sportotal.gr