Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Χαμένη η πρώτη ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 88-71 στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off της Euroleauge. Πλέον η «βασίλισσα» προηγείται με 1-0 στη σειρά, ενώ οι ερυθρόλευκοι θα έχουν άλλη μια ευκαιρία να πετύχουν το πολυπόθητο μπρέικ στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων, την Μεγάλη Πέμπτη (17/4, 20:00).

Ο Ολυμπιακός άντεξε ουσιαστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι του «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες». Αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (η Ρεάλ προηγήθηκε με 27-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα των ερυθρολεύκων), οι πρωταθλητές Ευρώπης, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά από το -15 και να ισοφαρίσουν σε 40-40. Κάποιες βιαστικές και λανθασμένες επιλογές όμως των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, τους οδήγησαν στα αποδυτήρια με 48-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ μπήκε εξίσου δυνατά με το πρώτο. Με έναν ασταμάτητο Ρούντι Φερνάντεθ (ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και φρόντισε να τη διατηρήσει σε διψήφιο νούμερο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το τελικό 88-71 δίνει στη Ρεάλ το προβάδισμα στη σειρά των αγώνων που δίνουν την πρόκριση για το final four του Μιλάνου. Οι ερυθρόλευκοι καλούνται πλέον να ανασυνταχθούν και να διεκδικήσουν τη νίκη και συνάμα το πλεονέκτημα πρόκρισης στο επόμενο παιχνίδι σε δυο βράδια από σήμερα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20, Ρέγες 9, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 15, Ροντρίγκεθ 12, Ντάρντεν 7, Γιουλ 12, Μπουρούσης 6, Σλότερ 2, Μεζρί 3.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7, Σίμονς 8, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 2.