Μιλουτίνοφ-Σπανούλης και 1-0!

Αν και αρκετά άστοχος σε πολλά σημεία του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει νικητής από τον πρώτο τελικό των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League, επικρατώντας του Παναθηναϊκού 63-58, κάνοντας παράλληλα το 1-0 στη σειρά. Την ερχόμενη Πέμπτη, ο δεύτερος μεταξύ τους αγώνας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε επίσης 12 πόντους. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ, πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ μοίρασε και 10 ασίστ.

Από την άλλη μεριά, οι «πράσινοι», είχαν πρώτο σκόρερ τον Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους, με τον Γιάννη Μπουρούση να τελειώνει τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ (13 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ερχόμενος με φόρα από τον τελικό της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, χτυπώντας κυρίως, πίσω από την γραμμή των 6,75μ. με τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου.

Οι Πειραιώτες, μετά το αναγνωριστικό 4-4, κατάφεραν να φέρουν πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +6 (10-4), ενώ από την άλλη πλευρά οι «πράσινοι» που προσπαθούσαν να χτυπήσουν κυρίως μέσα από τη ρακέτα, έμεναν άποντοι.

Μετά το πρώτο τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Τζέιμς σε 10-6, ωστόσο ο Γιώργος Πρίντεζης με σουτ και πάλι έξω από την γραμμή των 6,75μ. έστειλε στο +7 τη διαφορά (13-6). Στη συνέχεια ο Μπουρούσης μείωσε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας σε 15-10, ο Γιανγκ όμως που ήρθε από τον πάγκο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (19-10) για τον Ολυμπιακό

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άλλαξε την πεντάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παπανικολάου και Γουότερς να μπαίνουν ζεστοί, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Πρώτα ο «Παπ» και στη συνέχεια ο Γουότερς έκαναν το 24-13 (+11), δείχνοντας πως οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν σε εξαιρετική κατάσταση.

Όσο περνούσε η ώρα, οι Πειραιώτες άρχισαν να χάνουν αρκετά από τα σουτ, που επιχειρούσαν, με τους «πράσινους» από την άλλη μεριά να έχουν φορτώσει με 2 και 3 φάουλ αντίστοιχα τους Μπιρτς και Γιανγκ.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, ροκάνισαν τη διαφορά (24-23), ενώ λίγο αργότερα (στο 17’) πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (27-26), έπειτα από τρίποντο του Αντώνη Φώτση. Στη συνέχεια ο αγώνας πήρε μια άγρια ομορφιά, με σκληρές μάχες εκατέρωθεν, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το ισχνό 35-33.

Τα δεδομένα πλέον είχαν αλλάξει, από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός γύρισε στο παιχνίδι. Ο Σίνγκλετον έκανε το 39-37, το 6-1 επιμέρους σκορ των Πειραιωτών (τέσσερις πόντους από τον Μιλουτίνοφ) έφεραν τη διαφορά στο +7 (45-38) για τον Ολυμπιακό, λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει, με οδηγό τον Ρίβερς. Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ των «πρασίνων» με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, μετατρέποντας το 45-38 σε 46-45 (σερί 8-0).

Ο Σπανούλης, έσπασε το σερί, δίνοντας το προβάδισμα (48-46) στους «ερυθρόλευκους», ο Καλάθης και ο Σίνγκλετον όμως, ήταν αυτοί που έδωσαν ανάσα δυο πόντων στους «πράσινους» (50-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου, ο Ολυμπιακός έγινε πιο σκληρός στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μπει μπροστά στο σκορ με 52-50. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως και οι δυο ομάδες είχαν ρεσιτάλ αστοχίας για τρία λεπτά τουλάχιστον.

Σπανούλης και Μιλουτίνοφ, πήραν στις πλάτες τους την ομάδα στα τελευταία λεπτά, δίνοντας τη νίκη στους Πειραιώτες, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα και την αστοχία των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοβ 12, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (10ασ), Γκριν 3, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7
Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11ρ), Σίνγκλετον 9, Καλάθης 5, Ρίβερς 16, Τζέιμς 6, Φώτσης 5, Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.