Ο Ολυμπιακός θέλει τον… αρχηγό του!

Με κορυφαίο τον Σπανούλη και θυμίζοντας… Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες νίκησαν 79-62 τον Άρη και με 3-1 προκρίθηκαν στους τελικούς που τους περιμένει ο Παναθηναϊκός για 10η σερί σεζόν!

Με τον Βασίλη Σπανούλη παρόντα και κορυφαίο (έκανε ρεκόρ στις ασίστ με την ερυθρόλευκη φανέλα), οι Πειραιώτες επικράτησαν 79-62 του Άρη και με 3-1 νίκες, πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 κόντρα στον Παναθηναϊκό για δέκατη σερί σεζόν! Αντίθετα, οι «κίτρινοι» θα παίξουν για τις θέσεις 3-4 με αντίπαλο τον «αιώνιο» ΠΑΟΚ.

Ο «Kill Bill» ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 14 πόντους και 7 ασίστ, με τον Λοτζέσκι να προσθέτει άλλους 13. Από τους Θεσσαλονικείς κορυφαίος ήταν ο Τσιάρας με 15 πόντους, ενώ ο Βεζένκοφ είχε 5 πόντους, αλλά 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Όπως και στο τρίτο ματς, έτσι και στο τέταρτο ο Ολυμπιακός ήταν… αλλού, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στον Άρη να προηγηθεί 8-4 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, ούτε το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου «ξύπνησε» τους παίκτες του, με τους γηπεδούχους να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους (12-6). Με προσωπικές ενέργειες των Σπανούλη και Λοτζέσκι, οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (12-11), ωστόσο ό,τι… έχτιζαν στην επίθεση το… γκρέμιζαν στην άμυνα και έτσι η ομάδα του Πρίφτη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 18-16.

Η άμυνα του Ολυμπιακού υστερούσε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Άρη να διατηρεί ένα +5 (25-20) στα πρώτα λεπτά. Περίπου στα μισά, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να πιέζουν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα αρχικά να φέρουν το ματς στα ίσα (25-25) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (27-29), πηγαίνοντας ακόμα και στο +5 (27-32). Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν και με τα επιθετικά τους ριμπάουντ έφεραν το ματς στα ίσα (32-32). Αλλά και πάλι, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα, χάρη στις προσωπικές ενέργειες (34-40) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-43).

Αντίθετα με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, στο τρίτο ο Ολυμπιακός… θυμήθηκε την καλή του άμυνα και αντλώντας ενέργεια από εκεί, έκανε ένα σερί 6-0 για το +10, μέσα σε τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και με το… γνωστό τους παιχνίδι, τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, πήγαν ακόμα και στο +17 (42-59). Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά ήταν σε αυτό το επίπεδο (45-62), με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τη χαλάρωση των Πειραιωτών και να μειώνουν 51-62, με τον Σπανούλη να διαμορφώνει με τρίποντο το 51-65, με τη λήξη του χρόνου.

Με ένα 7-0 ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +21 (51-72). Όπως είναι φυσικό λόγω της μεγάλης διαφοράς, οι δύο ομάδες το είχαν πάρει απόφαση όσον αφορά τον νικητή και τον ηττημένο, περιμένοντας το τελικό σκορ, το οποίο ήταν το 62-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-43, 51-65, 62-79

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 10, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 5 (1), Μπούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5 (4ριμπ), Ντάνστον 2 (8ριμπ), Σπανούλης 14 (7ασ), Ντάρντεν 3 (3ριμπ), Σλούκας 6 (6ασ), Λαφαγέτ 7 (1τριπ), Λοτζέσκι 13 (1τριπ), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 5ριμπ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.