Συντήρηση για τα… δύσκολα

Δεν θα έλεγε κανείς πως το σημερινό κυριακάτικο απόγευμα για τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ήταν πλήρως χαλαρό.
Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 79-61 τα Τρίκαλα, διατηρήθηκαν στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League και πλέον σκέφτονται την "διαβολοβδομάδα" που τους περιμένει στην Ευρωλίγκα με Ερυθρό Αστέρα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρατάχθηκε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη ελέω της δύσκολης και καθοριστικής βδομάδας που έρχεται. Έτσι, δόθηκε αρκετός χρόνος συμμετοχής στον Γιάννη Αθηναίου, ενώ ελάχιστα αγωνίστηκε ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης δίχως όμως, να «πατήσει το γκάζι». Η αλήθεια είναι ότι το βάρος της εντός έδρας ήττας από την Γαλατασαράι έκανε την εμφάνισή του στις κινήσεις των παικτών των Πρωταθλητών Ελλάδας με ορισμένα λάθη και χαμένα ριμπάουντ.

Η διψήφια διαφορά ήρθε για πρώτη φορά στο 12’ με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου (21-11). Τα Τρίκαλα με μπροστάρηδες κυρίως τους Μανωλόπουλο και Μπάρλοου προσπάθησαν να μην αφήσουν τη διαφορά να εκτοξευθεί και το κατάφεραν εν μέρει φέρνοντας το σκορ στο 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ολυμπιακό να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το σήμα κατατεθέν των Πειραιωτών δηλαδή η άμυνα, δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να περιμένουν κάτι καλό από το παιχνίδι. Το επιμέρους σκορ ήταν 22-11 και κάπου εκεί δρομολογήθηκε η έκβαση του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι «κατέβασαν ταχύτητα» σκεπτόμενοι τα δύο «κολλητά» ευρωπαϊκά ματς που ακολουθούν. Στο 36’ η διαφορά «έσπασε το φράγμα» των 20 πόντων με εύστοχο σουτ του Παπανικολάου από τα 6,75 (72-52). Από κει κι έπειτα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσε να επιστρέψει με αξιώσεις στη διεκδίκηση του ματς και ο Ολυμπιακός πήρε το «ροζ φύλλο αγώνα» με τελικό σκορ 79-61.

ΜVP του ματς ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης που σημείωσε double-double, με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 37-30, 59-41, 79-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3, Μπιρτς 2, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Γουότερς 6(5ας.), Αγραβάνης 14, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 11, Αθηναίου 6

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11, Κάφεϊ 2, Λίποβι 13, Εζιουκού 2, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 8, Πουλιανίτης 5, Μπάρλοου 12, Καλς 3, Χάουτον 1, Βαρτιμιάδης 4