Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

Θρυλική άμυνα

Με την άμυνα του να... σπάει πραγματικά κόκκαλα και τον Ερυθρό Αστέρα να μην βρίσκεται στο καλύτερο του βράδυ, ο Ολυμπιακός έφτασε στην 9η του νίκη στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας εντός έδρας των Σέρβων 73-65 για την 13η αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μετά το αναγνωριστικό 4-4 στο 2ο λεπτό, οι ομάδες σιγά σιγά αρχίσαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο σκορ με τον Τζένκινς (7-4). Ωστόσο ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση του και κατάφερε με τους Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 4’ με 10-9.

Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά, ανέβασαν στροφές και με τους Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ βρέθηκε στο +4 (17-13 στο 8’). Οι Σέρβοι, τρέχοντας ένα μικρό σερί 3-0, έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (17-16) ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου αύξησε τη διαφορά και πάλι, στο +6 αύτη τη φορά με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Έρικ Γκριν. Ο Μπιέλιτσα διαμόρφωσε το 22-18 της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ματ Λοτζέσκι, όντας ζεστός από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (33-22 στο 13’) με «τρία στα τρία» τρίποντα. Όσο η εκπληκτική άμυνα του Ολυμπιακού, συνέχιζε να κράτα τον Ερυθρό Αστέρα, κάτω από τους 30 πόντους, τόσο ανέβαζε τη διαφορά στο σκορ, με τους Αθηναίου και Γκριν να διαμορφώνουν το 37-24.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, βελτιώνοντας λίγο την άμυνα τους, μείωσαν στους 7 (39-32) στο 19’, με τον Βασίλη Σπανούλη να πηγαίνει και πάλι τη διαφορά στο +11 (43-32) στα 15’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Γουόλτερς έριξε και πάλι τη διαφορά στους 9 πόντους (43-34), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να στέλνει τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια προηγούμενο με 45-34.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια, ο Σπανούλης με δυο εύστοχες βολές έκανε το 47-34, ενώ η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (50-34 στο 24’).

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να βρίσκεται μακριά από τον καλό εαυτό, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, να έχουν σε 28 αγωνιστικά λεπτά 16/46 σουτ εντός παιδιάς. Το τριαντάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο 56-43.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο... τρομερός Λοτζέσκι έκανε το 59-43, με τους Σέρβους στη συνέχεια, να μειώνουν με τον Γιόβιτς στους 9 (59-48). Λοτζέσκι και Γκριν έφτασαν και πάλι στο +15 (65-50) τη διαφορά, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να μειώνουν προσωρινά στο 65-52.

Με τους Γκούντουριτς και Γιόβιτς, ο Ερυθρός μείωσε στους 11 (65-54), με τον Λοτζέσκι να προσθέτει ακόμα δυο πόντους για το 67-54, ενώ ο Γιόβιτς και πάλι μειώσε στους 10 (67-57). Ο Γκούντουριτς έφερε και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (69-62 στο 38’), με τους Πειραιώτες να διαχειρίζονται σωστά τα τελευταία λεπτά και να φτάνουν στην 9η τους νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65.