Υπάρχουν θετικά απ' τον αγώνα της Μαδρίτης

Την ήττα με 83-65 γνώρισε από την ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός για τη φάση των 16 της Ευρωλίγκας και αναφορικά με το πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης.

Οι Πειραιώτες ήταν πάρα πολύ κοντά στο σκορ για περίπου 35 λεπτά, αλλά κάτι τα λάθη τους, κάτι τα λάθη του Λαμόνικα και κάτι η ευστοχία των παικτών της Ρεάλ, τους ανάγκασε να ηττηθούν με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζεται από την εικόνα των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός ναι μεν έχασε, αλλά υπάρχουν και θετικά σημεία στο παιχνίδι του. Όπως για παράδειγμα η απόδοση του Μπιρτς, ο οποίος είναι γρήγορος και όποιος τολμήσει ξανά να μπει στη ρακέτα του Θρύλου σαν τον Γιουλ, ο Καναδός θα πηδήξει στον... θεό για να τον κόψει.

Επίσης, η ομάδα του Θρύλου ήταν ανταγωνιστική κόντρα στη Ρεάλ για μεγάλο χρονικό διάστημα, απλά όταν έχεις αντίπαλο μια ομάδα σαν κι αυτή, έστω και αν ξεχαστείς για ένα λεπτό, χάθηκε το ματς.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, αλλά έχει πολλά να δείξει με το πέρασμα του έτους και όταν με το καλό «μπει» για τα καλά και ο Γιανγκ, αυτή η ομάδα θα μας δείξει πάρα πολλά περισσότερα.