Dole Right

Διαβάστε:

"Απόδραση" από το Περιστέρι

Δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στη φετινή Σούπερ Λίγκα για τον Ολυμπιακό.
Οι Πειραιώτες κέρδισαν στο εκτός έδρας ματς με τη Λαμία που διεξήχθη στο Περιστέρι, αφού δεν είναι έτοιμο το «ΔΑΚ»και πήραν το «τρίποντο» με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Φορτούνης (29’), με εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Πάρντο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν έπεσαν στην «παγίδα» να χάσουν βαθμούς, παρά το γεγονός ότι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους.
Ο διαιτητής Κατσικογιάννης δεν τους έδωσε καθαρό πέναλτι (40’), σε ανατροπή του Οτζίτζα, απέβαλε λανθασμένα τον Μίλιτς (70’), ενώ ο τελευταίος και ο Ομάρ «κόπηκαν» κόπηκαν λανθασμένα με υποδείξεις ανύπαρκτων οφσάιντ.

To ματς

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα, την οποία ο Μπάμπης Τεννές είχε στήσει αρκετά αμυντικά προκειμένου να κρατήσει -με κάθε τρόπο- τους πρωταθλητές μακριά από την περιοχή της. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στο 28’ ο Αναστασιάδης ανέτρεψε τον Πάρντο στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 29’ ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Οι τυπικά γηπεδούχο προσπάθησαν να απαντήσουν πέντε λεπτά αργότερα (34’). Σε εκτέλεση του τρίτου συνεχόμενου πλαγίου (σαν... κόρνερ) από τον Παντελιάδη, από δεξιά, ο Βουό πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καπίνο. Στο 40’ έγινε και δεύτερο πέναλτι, όταν ο Ακόστα ανέτρεψε τον Οτζίτζα μέσα στην περιοχή, αλλά αυτή τη φορά ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια! Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους πρωταθλητές να έχουν το προβάδισμα…

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τη δυνατότητα να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Στο 59’ ο Πάρντο έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου πλάσαρε η Μάριν, αλλά πέρασε παράλληλα με την εστία. Στο 67’ ο Φορτούνης έδωσε πάσα στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε «σκάβοντας» την μπάλα, αλλά ο Ασίγκμπα έδιωξε πριν καταλήξει στα δίχτυα!

Τρία λεπτά αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με μια λανθασμένη απόφαση του Κατσικογιάνη. Στο 70’, λοιπόν, απέβαλε τον Μίλιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όταν σε αντεπίθεση της Λαμίας ο Βάντερσον έκανε «θέατρο» και κέρδισε φάουλ!

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος(55’ Βάντερσον), Παντελιάδης (68’ Κουτρομάνος), Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Βουό, Κουκόλης (85’ Μπουλούλης), Αναστασιάδης, Ακόστα

Στον πάγκο: Πίτκας, Τσούκαλος, Λινάρδος, Παπαργυρίου

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ρομαό, Ρέτσος, Μίλιτς, Οφόε, Ζιλέ, Φορτούνης (79’ Σεμπά), Μάριν (74’ Φιγκέιρας), Πάρντο, Mπεν (64’ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Καρσελά, Νικολάου

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου