Dole Left
Dole Right

Διαβάστε:

"Χαμηλή πτήση" με γκολάρες

Ο Ολυμπιακός το βράδυ του Σαββάτου στο Καραϊσκάκη έδωσε ίσως το πιο διεκπαιρεωτικό ματς στη φετινή σεζόν.

Περισσότερο από κάθε άλλο παιχνίδι προ Τσάμπιονς Λίγκ. Λογικό, αφού το επόμενο ματς με την Μονπελιέ είναι τελικός.

Η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο προσπαθούσε να φτάσει στην αντίπαλη εστία με ανορθόδοξο τρόπο και όλα έδειχναν πως η βραδιά δεν θα είχε μεγάλες συγκινήσεις. Οι παίκτες του Ζαρντίμ είχαν στο μυαλό τους το γκολ, ο ρυθμός και η κυκλοφορία της μπάλας υπήρχαν σε ικανοποιητικό βαθμό αλλά στην παραγωγή φάσεων δεν τα κατάφερναν. Το πιθανότερο σκορ για το πρώτο ημίχρονο θα ήταν το 0-0, εάν δεν υπήρχε ο Κώστας Μήτρογλου για να βάλει ακόμα ένα γκολ δείγμα της μεγάλης του κλάσης. Γκολ βγαλμένο από το Playstation  με εκτέλεση που θύμιζε το κλείστρο του όπλου. Σίγουρα ήταν ότι καλύτερο είδαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Ομοίως στο δεύτερο μέρος το Highlight ήταν ένα γκολ, αυτή τη φορά από τον Μασάντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Από δύσκολη γωνία ο Πορτογάλος εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα στο δεξί "γάμα" της εστίας του Γουναρίδη. Ένα γκολ που το χρειαζόταν ο μέσος του Ολυμπιακού.

Εκτός από τους δύο σκόρερ ξεχώρισαν οι Αμπντούν-Βλαχοδήμος  και ο Φέισα που έδειξε στον Ζαρντίμ πως μπορεί να τον υπολογίζει.

Τώρα η προσοχή όλων στρέφεται στο ματς-τελικό με την Μονπελιέ. Το κακό είναι πως και για τους Γάλλους το παιχνίδι είναι χωρίς αύριο και θα έρθουν να τα δώσουν όλα για τη νίκη.

Ένας καλός Ολυμπιακός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει τη νίκη και το προβάδισμα για την τρίτη θέση.

Η αλήθεια είναι πως φέτος η ομάδα μας δεν μας συγκινεί ιδιαίτερα, όχι γιατί δεν παίζει φοβερό ποδόσφαιρο αλλά γιατί δεν βλέπουμε την προοπτική του να παίξει κάποια στιγμή το ποδόσφαιρο που θέλουμε.

Έτσι, αυτή η νίκη είναι επιτακτική για πολλούς λόγους αλλά ο κυριότερος όλων είναι για να δώσει την ευκαιρία να βρεθούν κοντά στην ομάδα όλοι όσοι νιώθουν "ξενερωμένοι" με το ποδοσφαιρικό θέαμα που προσφέρει.