Εκανε αυτό που έπρεπε

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 1-0 την Αρούκα στην Πορτογαλία, στον πρώτο τους αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη (25/8) στο Φάληρο.

Με κορυφαίο τον και σκόρερ (27′) Σεμπά και καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ελλάδας πανηγύρισαν την ρώτη τους νίκη στη σεζόν 2016-2017. Ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Ανδρούτσος, εξαιρετικός ήταν ο Καπίνο με τις επεμβάσεις του.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή. Εδινε τον ρυθμό έχοντας την κατοχή της μπάλας και φαινόταν πιο απειλητικός, απέναντι στους πιο «αναιμικούς» γηπεδούχους. Βέβαια, εκείνη που απείλησαν πρώτοι ήταν οι γηπεδούχοι, στο 9΄ με καλό σουτ του Ματέους απο το υψος της μεγάλης περιοχής, μετά από ολιγωρία της άμυνας των πρωταθλητών Ελλάδας, όμως ο Καπίνο μπόλκαρε σταθερά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες καταγράφηκε στο 15′, όταν ο Σεμπά κινήθηκε ωραία στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε, αλλά ο Μπρακάλι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.Ο Βραζιλιάνος ήταν ορεξάτος και στο 21′ συνεργάστηκε ταχύτατα με τον Καμπιάσο, βγάζοντας σε θέση βολής τον Ιντέγε, ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση. Η τρίτη ήταν και η... φαρμακερή όμως! Στο 27′ ο Καμπιάσο έβγαλε ωραία πάσα στον κενό χώρο, ο Πάρντο πρόλαβε να γυρίσει και ο Σεμπά την έστειλε στα δίχτυα με κοντινό πλασέ!
Video Player

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς και η Αρούκα είχε μόνο ένα καλό μακρινό σουτ (27′) με τον Μάτεους, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καπίνο.

Πεσμέος ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να υποχωρεί και να προσπαθεί να κρατήσει το προβάδισμα που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν μια πολύ σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Καπίνο σταμάτησε τον Γκονζάλες σε τετ α τετ (72′). Οι Πειραιώτες, οι οποίοι αγχώθηκαν στο τέλος, έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 στο 81′, όταν ο Σεμπά γύρισε όμορφα την μπάλα στον Καμπιάσο, στην «καρδιά» της άμυνας, αλλά ο Αργεντινός (έχει τα γενέθλιά του σήμερα) την έστειλε άουτ εξ επαφής!

ΣΚΟΡΕΡ: 27′ Σεμπά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31′ Καρλέτι, 40′ Κοέλιο, 58′ Γκονζάλες – 86′ Ντα Κόστα, 90+2′ Φιγκέιρας.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΤΟ HIGHLIGHT: Η πολύ ωραία συνεργασία των Καμπιάσο, Πάρντο και Σεμπά στο γκολ του 27ου λεπτού.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Αρούκα (Λίτο Βιντιγκάλ): Ράφαελ, Άντερσον Λουίς, Τζουμπάλ, Μπάστο, Καρλέτο (59′ Ντε Ζεζούς), Κοέλιο, Βαλέντε, Αντίλσον (75′ Κριβελάρο), Αρτούρ (68′ Αντρέ Σάντος), Ματέους, Γκονζάλες.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Πάρντο (90′ Ζντιέλαρ), Ντομίνγκες (72′ Ανδρούτσος), Σεμπά (88′ Ντουρμάζ), Ιντέγε.