Γι’ αυτό είναι πρωταθλητής!

Μια παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι, στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε ψυχή και με την καρδιά του πρωταθλητή έφερε τα πάνω – κάτω και επικράτησε με 2-1.

Ο Βάτσιος στο 26’ έκανε δώρο στον Αστέρα ένα ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάσα. Ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ολική ανατροπή! Στο 54’ ο Φορτούνης με ένα άπιαστο σουτ κεραυνοβόλησε τον Ντοναρούμα για το 1-1 και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μάριν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και έκανε το 2-1.

Ο Θρύλος απέδειξε και πάλι ότι έχει μέταλλο πρωταθλητή. Πήρε τη νίκη, έφτασε τους 34 βαθμούς και πλέον στρέφει το βλέμμα του στον αγώνα της Κυριακής με την Ξάνθη στα Πηγάδια, για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο δεύτερο λεπτό δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Φορτούνης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ. Στο 10’ ο Μανθάτης έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια του Ντοναρούμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 26’ ο Βάτσιος ανακάλυψε από το πουθενά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λεάλι πάνω στον Μάσα. Ο παίκτης του Αστέρα Τρίπολης έπεσε πάνω στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, αλλά ο Βάτσιος έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Απίστευτη απόφαση, χωρίς καμία απολύτως λογική. Με το δώρο του Βάτσιου ο Αστέρας έκανε το 0-1, καθώς ο Μάσα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.

Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο τρόπος που πραγματοποιούσε τις επιθέσεις του ήταν ανορθόδοξος. Τα λάθη ήταν αλλεπάλληλα από τους πρωταθλητές, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν κυρίως να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Στο 48’ ο Μανθάτης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καρντόσο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Παραγουανός έστειλε από πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ. Ο,τι δεν κατάφερε ο Λατινοαμερικάνος το έκανε ο Φορτούνης στο 54’. Ο μεσοεπιθετικός του Θρύλου βρέθηκε έξω από την περιοχή του Αστέρα, έπιασε ένα απίστευτο σουτ και κεραυνοβόλησε τον Ντοναρούμε για το 1-1! Ενα πανέμορφο γκολ από τον Φορτούνη.

Μετά το γκολ ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και ο Μπέντο προσπάθησε με την είσοδο των Ανδρούτσου και Ιντέγε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 73’ ο Φορτούνης έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Στο 76’ ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού εκτέλεσε το φάουλ που είχαν κερδίσει οι πρωταθλητές, όμως, η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Στο 87’ ο Ιντέγε έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Νιγηριανός έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Φιγκέιρας, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ.

Στο 92’ ο Σεμπά έκανε ωραία ενέργεια, προσπάθησε να γυρίσει, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί του Αστέρα. Και κάπως έτσι φτάσαμε στο 93’ όταν ο Ντε Λα Μπέγια μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει και τον Μάριν να παίρνει το... ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 2-1 για τον Θρύλο!

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Ντε Λα Μπέγια, Καμπιάσο (64’ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Μανθάτης (79’ Μάριν), Φορτούνης, Σεμπά, Καρντόσο (71’ Ιντέγε)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντοναρούμα, Σίλβα, Γιαννούλης, Σελίν, Μπέρτος, Τσουκαλάς, Δημούτσος (79’ Ιωαννίδης), Τσιλιανίδης, Μάσα (60’ Φαρίνα), Καλτσάς, Μανιάς (67’ Χαμντανί).

ΠΗΓΗ: gavros.gr