Η τεσσάρα τα λέει όλα!

Ντέρμπι κατ εφυμησμον στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ και όλος ο κόσμος ήξερε ότι το ματς θα είναι πολλά με λίγα…

Έτσι και έγινε!

Ο Ολυμπιακός χαλάλησε το πρώτο ημίχρονο και αυτό μπορεί να του στοίχιζε εάν έπαιζε με μία κανονική ΑΕΚ. Όμως αυτή η ομάδα που φορούσε τη φανέλα της ΑΕΚ δεν είχε καμμία τύχη απέναντι στην ομάδα του Ολυμπιακού.

Τα τέσσερα γκολ είναι χαρακτηριστικά της διαφοράς δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Απλά και ωραία μία ομάδα με καλύτερους παίκτες, σύνολο, προπονητή,διοίκηση κλπ νίκησε με 4-0 μία ομάδα με πολύ χειρότερους παίκτες,με νέο προπονητή που τώρα προσπαθεί να κάνει σύνολο και που δεν έχει διοίκηση κλπ. Έπαιζε ο πρώτος με τον τελευταίο… Για να μην πούμε πως οι μεν του Ολυμπιακού έπαιζαν  για να μοιραστούν 300.000 ευρώ και οι δε της ΑΕΚ μοιράστηκαν 900 ευρώ πριν λίγο καιρό.

Αυτή είναι η αλήθεια και όσοι φίλοι της ΑΕΚ μένουν στο πέναλντι που δεν δόθηκε στην ομάδα τους και δεν κοιτάνε τη μεγάλη εικόνα, τελικά κάνουν κακό στην ίδια την ομάδα τους.

Δηλαδή έστω οτι τους έδινε το πέναλντι και ισοφάριζαν σε 1-1 τι θα άλλαζε και δεν θα έτρωγαν 3-4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο; Τίποτα φυσικά, πάλι θα έχαναν…

Εγώ καταλαβαίνω όσους μένουν εκεί αλλά πιο πολύ για το γαμώτο και όχι για την ουσία. Λένε, είμαι τελευταίος, χωρίς λεφτά, παίκτες, διοίκηση και παίζω με τον πρώτο,τον φορμαρισμένο που τα έχει όλα και από πάνω δεν μου δίνεις το πέναλντι να χαρώ λίγο.

Οκ αυτό εντάξει! Και εγώ σε αυτή τη λογική δεν γουστάρω που δεν σου έδωσε το πέναλντι και τώρα έχεις να λες λόγια για διαιτησία. Άλλωστε στο ματς δεν μου έκανες ούτε φάση για γκολ, τι θες να κάνεις;

Γι αυτό λέω, δώσε ρε άνθρωπε το πέναλντι, να τους βάλω 4 γκολ και να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι!

Πάντως όσοι δηλώνουν ΑΕΚ (και δεν είναι επαγγελματίες αεκτσίδες) και μετά από αυτό το ματς δηλώνουν σφαγμένοι, αδικημένοι κλπ συντηρούν αυτό το άρρωστο περιβάλλον που έχει καταντίσει την ομάδα τους σε αυτά τα χάλια.

Πάμε τώρα στον αγώνα που είχε δύο διαφορετικές όψεις.

Το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος, χωρίς πάθος και έδωσε την εντύπωση στην ΑΕΚ πως μπορεί να διασωθεί.

Βέβαια όταν ο Θρύλος έβαλε την μπάλα στο γήπεδο και αναπτύχθηκε επιθετικά έκανε αμέσως φάσεις για γκολ, φάσεις που απειλούσε την αντίπαλη εστία. Έτσι ήρθε και το πέναλντι που κέρδισε ο Μήτρογλου, λίγο πριν κάνει το 1-0. Αποβολή, πέναλτι, 1-0 και αντίο ζωή!

Ο Μήτρογλου είχε την ευκαιρία να βάλει κι άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν ήταν τυχερός στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό αφού η κυριαρχία του Ολυμπιακού βγήκε στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Ο Μήτρογλου έξέθετε συνεχώς τους αμυντικούς της ΑΕΚ και τελικά έκανε το 2-0 με ένα γκολ υψηλής ομορφιάς και δυσκολίας.

Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού που αγωνίστηκαν είχαν καλή απόδοση αλλά ο «Γερμανός» έκλεψε και πάλι την παράσταση.

Εγώ δηλώνω φαν Μήτρογλου από την πρώτη στιγμή που ήρθε στην ομάδα και μας έδειξε πως ξέρει όσο λίγοι το πώς να ματώνει το πλεχτό με κάθε τρόπο. Η δουλειά και το εξωαγωνιστικό κοουτσάρισμα είναι τα μόνα που πρέπει να συνηπάρξουν με αυτό το σπάνιο τελέντο έτσι ώστε να κάνει μεγάλη καριέρα και να σπάσει όλα τα ρεκόρ στο σκοράρισμα σε Ολυμπιακό και Εθνική ομάδα.

Φέτος φαίνεται να είναι πραγματικά η χρονιά του και μάλιστα χωρίς να έχει θέση βασικού.

Εδώ αξίζει και ο Ζαρντίμ ένα μπράβο για την υποστήριξη στον Μήτρογλου, για το κοουτσάρισμα και για το ότι προσάρμωσε το παιχνίδι που σε αυτόν αρέσει στην ιδιοσυγκρασία του Ολυμπιακού. Βεβαίως, βεβαίως βοήθησε σε αυτό και ο ερχομός του Αντώνη Νικοπολίδη.

Τώρα ο Ολυμπιακός έχει μία δύσκολη συνέχεια και θα πρέπει να διατηρήσει αυτές τις πολύ καλές εμφανίσεις για να πιάσει ακόμα μεγαλύτερα στάνταρ απόδοσης.